Feragatname Nedir? Ne İşe Yarar?

Feragat kelimesi bir haktan vazgeçmeye denmektedir. Feragatname ise bu haktan vazgeçtiğini yasal yollar ile resmileştirip belirten belgeye denmektedir. Feragat hakkı, durumuna göre değişmektedir. Gayrimenkul mülkiyetinden feragat edecek kişi tapu sicil memurluğuna başvurarak pay sahiplerine karşı feragat verdiğini feragatname ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bununla beraber feragat çeşitleri vardır.

  • Hukukta Feragat: Adından da anlayacağınız üzere hukuki bir şekilde feragat etme türüdür. Feragat edecek kişi beyanlar ile hakkında vazgeçtiğini hukuki yol ile gösterir. İbraya göre feragatnamede tarafların anlaşma şartları bulunmamaktadır. Bundan dolayı feragat edecek kişi ibra ve feragat yaparken borcu bitirip yenilik doğurur.
  • Davadan Feragat: Davadan feragat, anlayacağınız üzere davacı yani şikayetçi olan kişi davadan vazgeçiyorsa hukuki olarak davadan feragat hakkını kullanır. Dava hangi aşamada olursa olsun, davalı ne kadar borçlu olursa olsun, davacı eğer davadan vazgeçiyorsa davadan feragat etme hakkını kullanarak bunu sonlandırabilir. Ancak davacı bunu yasal ve beyan ile hakime ve yetkili kişilere bildirmesi gerekmektedir. Aksi halde dosya işlemden kaldırılabilir.
  • Mirastan Feragat: Mirasa sahip bir kişi, hukuki yollar ile bundan vazgeçiyorsa mirastan feragat ederek feragatname beyanı ile yasal bir şekilde belirtmeye denir. Bunun için sözleşme yapması gerekmektedir. Medeni yasaya uygun olarak mirastan vazgeçecek kişi resmi bir şekilde sözleşme imzalaması gerekir. Hukuki yollar ile düzenlenen bu feragatname neticesinde şartları sağlayan sözleşmeler kabul edilecektir. Şartları sağlamayan anlaşmalar ise kabul edilmeyecek ve mirastan feragat davası açamayacaklar. Mirastan feragat anlaşması için her iki tarafın da karşılıklı beyanları ile beraber noter huzurunda yapması gerekmektedir.

Şeklinde feragat çeşitleri bulunurken, her birinin şartları ve koşulları hemen hemen aynı olmaktadır. Feragatlerin geçerli olabilmesi için feragatname oluşturup resmi bir şekilde beyan etmeniz gerektiğini unutmayın.Feragatname Nasıl, Nereden Alınır?

Feragatname, bir haktan vazgeçme anlamına gelse de birçok kişi ibra ile feragati karıştırmaktadır. İbrada tarafların karşılıklı anlaşması ile başvurması ve anlaşması gerekirken, feragatte bireysel olarak bu işlemi yapabilir ve haktan vazgeçebilirsiniz. Bunun için yetkili kurumlara giderek feragatname alabilir ve noter huzurunda sözleşme yaparak hakkınızdan vazgeçebilirsiniz. Bununla beraber feragatname şartları bulunmaktadır.

Feragat edecek kişi feragatname beyan ederken hem sözlü, hem de yazılı olarak yetkili kurumlara beyan etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte her ne kadar bireysel olarak feragat edilse de, feragat sözleşmesi imzalarken ve haktan vazgeçerken 2 tanıkla beraber yetkili memur önünde bu işlemin yapılması şarttır. Şayet bu şartlara uyulmaz ise feragatnameler iptal olabilir ya da geçersiz sayılabilir. Aşağıda feragatname örneği verdik. Bu örneği indirerek inceleyebilirsiniz. Harici olarak bu işlemi noterlerde gerçekleştirebilirsiniz. Feragatnameyi noterlere gitmeden de düzenlemeniz mümkündür. Ancak burada şekil şartlarına uygunluk önemlidir. Bu şartları karşılayamazsanız yapmış olduğunuz sözleşme de hükümsüz olacaktır. Bu sebepten en garanti işlem olarak noterlerde bunu düzenlemeniz faydanıza olacaktır.

Feragatname Geçerlilik Süresi Nedir?

Feragatname imzalandıktan sonra geçerliliğini korur. Ancak 1 süre zarfında tarafların itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu süreyi geçmesi durumunda bu durum da ortadan kalkmaktadır.

Feragatname İptal Edilir Mi, Nasıl Edilir?

Ferahatname sözleşmeli ehliyet yetersizliği sebebi ile iptali mümkündür. Bu gibi sebeplerden hukuksal yollara başvurulara iptal davası açılabilir.

Feragatname nedir, nasıl ve nereden alınır, feragatname geçerlilik süresi, anlamı, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Feragatname örneğini indirmek için TIKLAYIN


DİĞER FERAGATNAME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, feragatname konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan feragatname duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.