FBI Ajanı Nedir?

Amerika’da federasyona bağlı olan hem en büyük hem de en iyi çalışan kuruluşlardan bir tanesidir. İngilizce adı ve açılımı ile Federal Bureau of Investigation terimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe adı ile Federal Soruşturma Bürosu’dur.

Federal devlet ile ilişki diğer bir bünyesinin idari ya da hukuki sonuç ile özel bir şekilde görevlendirildiği kondisyonlar haricinde federal idareyi alakalandıran her alanda soruşturma yapmak ile sorumlu ve görevlidirler. Mesaileri esnasında biriken bilgileri ve sonuçları başkente yani Washington D.C.’de bulunan Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığına, yardımcı ve diğer federe yargı alanlarda görevli savcılara söylemekle yükümlüdürler.FBI tarihine gidecek olursak, 1908 tarihinde o zamanlarda Adalet Bakanı olan Charles J. Bonaparte FBI adı altında bir soruşturma bürosu açar. 1924 tarihinde bu büro, yönetimine gelen J. Edgar Hoover ile tekrar yapılanır ve düzenlenir. FBI ayrıca Adalet Bakanına bağlı olarak görev yapmaktadır. FBI merkezleri ABD başkenti olan Washington D.C.’nin yanı sıra birçok Amerika şehirlerinde ve Porto Riko’da çeşitli şubeleri bulunmaktadır.

Merkezlerinin yanı sıra birçok ülkede ülkelerarası suçlar ile alakalı hususlarda yabancı devletler ile bilgi alışverişini kolaylaştırarak birçok büyük şehir ve ülkelerde iletişim ofisleri de bulunmaktadır. Şuan bilinen rakama göre FBI’da çalışan ve soruşturma görevlerini yapan 6.000 ila 7.000 arasında özel ajan ile beraber büyük ve geniş çalışanları bulunmaktadır.

FBI, ceza yasalarının onayladığı ve Amerika’nın istediği her yerde ve hususlarda soruşturma yapmaya yetkileri bulunmaktadır. Bu yetkiler arasında,

  • Uçak Korsanlığı
  • Çocuk kaçırma
  • Şantaj
  • Beyaz ve siyah köle ticareti

Şeklinde 180 farklı konuda soruşturma yapmaya yetkileri bulunan Amerika sadece kendisi ile ilgili olacak şekilde hukuk davaları ile alakalı belge alıp bilgi toplarlar. Federal Soruşturma Bürosunun iç güvenlik alanındaki yükümlülükleri casusluk, ihanet, sabotaj, isyan ve kışkırtma gibi konularda da iç güvenlik konularını kapsar. FBI Amerika’nın en büyük ve güçlü federal kuruluşlarından bir tanesidir. Öyle ki filmlerde dahi birçok soruşturmayı çözen sadece FBI oluyor. Bu gibi nedenlerle Amerika FBI’ın ne kadar güçlü ve çabuk sorunları çözdüğünü göstermekle beraber ABD makamlarının bile soruşturmalarını FBI yürütmektedir.

FBI Ajanı Nasıl Olunur?

FBI ajanı olmak, milyonlarca kişinin hayalidir. Filmlerde dahi gördüğümüz zaman FBI’ın bir havası bir şekli olduğunda insanlar daha fazla hayal kuruyor. Özellikle bir yere girdikleri zaman FBI Freeze (FBI kıpırdama) demeleri ayrı havalı olmaktadır. Peki, milyonlarca kişinin hayalini kurduğu bu kuruluşta nasıl FBI ajanı olunuyor? Düşünüldüğünün aksine FBI ajanı olmak gerçekten çok zordur.

FBI’da ajan olmak için ilk önce ABD vatandaşı olmanız gerekmektedir. Yaş sınırı olarak 23 ve 37 yaşlarında olan her hangi bir mesleğe sahip olan birisi olmanız yeterlidir. FBI hangi meslekte olduğunuza önem ve dikkat vermiyor. Bunun yanı sıra mesleği iyi olanlar başarılı olduğunu gösterdikleri zaman 1 yıllık olan deneme sürelerinde daha fazla başarı şansları artmaktadır. FBI ajanlığına on binlerce kişi katılıyor ise bunun sadece ilk 7.000’i ilk elemeyi geçiyor. Bu testleri geçen 7.000 kişi daha sonra denemeler sonucu her yıl seçilen FBI Akademisine seçilen 1.100 kişiye kadar düşüyor. Akademiye giden 1.100 kişiden sadece yüzlercesi elemeleri kazanırken birçok kişi daha yolun başındayken pes ederek bırakıyor.

FBI Akademisi Amerika’nın Quantico yerinde yapılmaktadır. Burada her gün atış sesleri geliyor. Bu da demek oluyor ki her gün atış talimleri yapıyorlar. Zaten FBI akademi uzmanları her ay milyonlarca mermi harcadıklarını itiraf ediyorlar. Buraya akademiye gelen 1.100 kişi toplamda 20 hafta eğitim görüyor. Bu 20 haftada adayların elenme riskleri dahi bulunmaktadır. 20 hafta boyunca fiziksel olarak çeşitli sınavlardan geçiyorlar. Bunların en birinci örneği ise şınavdır. Erkekler 30, kadınlar 14 olacak şekilde başlangıç fiziksel eğitiminde geçerek her geçen gün daha da artan zorlu sınavlardan geçmektedirler. Sadece fiziksel değil ayrıca psikolojik olarak da çeşitli sınavlar yapılmaktadır. Bunun sebebi ise çatışma anında korku olmaması, rehine ve silahlı zanlı olduğu zaman soğukkanlı olması ve silahsız zamanda da düşmanı rahatça ekarte etmesi gibi durumlar içindir.

Bedensel olan spor antrenmanlarının yanı sıra çeşitli atış eğitimleri de bulunmaktadır. Bu atış talimlerinde her 4 adaydan 1 tanesi elenmektedir. Bunun haricinde ajanlar teori eğitimi olarak da yasaları öğreniyor, nasıl soruşturma yapılır ve rapor yazılır bunları da öğreniyorlar.

FBI Akademisinde en çok heyecan yaşanılan yer simülatörlü eğitimidir. Burada video simülasyonları ile çeşitli çatışma alanlarında eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler evvelinde çeşitli açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamalarda FBI ajanı her hangi bir sebep olmadıkça silahını ateşlememelidir. Bu nedenler tehlike anında zanlıyı öldürmek ya da yaralamak için kullanılmalıdır. Ancak bu ciddi tehlike anında yapılmalıdır. Onun dışında silah çekilse de ateş edilmemelidir, şeklinde yapılan açıklamalardan sonra birçok kişi pes ederek bırakmaktadır.

FBI Akademisinde ders veren özel ajanlar arasında yetki olan Richard Schott, birçok kişinin daha akademinin ilk gününde zorlandıklarından dolayı pes ettiklerini vurgulamaktadır. İnsanlara ateş etme konusuna gelindiğinde korkan bu kişiler tehlike anında ateş etmeniz gerekiyor dendiğinde korkup pes ediyorlar demiştir. Ayrıca, 20 yıldan fazla FBI bürosunda olan Richard Schott, 20 yıl boyunca hiçbir şekilde tehlike anında bile ateş etmek zorunda kalmadım diyerek de sözlerine ekliyor.

FBI Akademisinde bu eğitimlerin yanı sıra silah kullanma ile beraber nasıl zanlı tutuklanır, sorgulanır ve olaylar çözülür gibi birçok eğitimler hem sözel hem de pratik olarak gerçekleşmektedir. Bu eğitimler hem simülasyon hem de gerçekçi olarak çeşitli eğitimlerle 20 haftada yapılmaktadır. 20 hafta bittiğinde ise temel eğitim tamamlanmış oluyor. Ancak 1.100 adaydan sadece en fazla 850 kişi bu eğitimleri başarı ile tamamlayabiliyor. Diğerleri ya eleniyor ya de pes ederek gidiyorlar. Bu mezun olan FBI ajanları ilk yıllarında staj gibi belirli 56 adet olan FBI bürolarına gönderiliyor. Ancak temel eğitim bittikten sonra kimse süper ajan olamadığı gibi bunun yıllarca süreceğini eğitmen lideri söylüyor. FBI ajanları başlangıçta yıllık 57.000 $ ile başlıyor daha sonra tecrübe ve başarıya göre bu maaş artıyor. Birçok korkan ve kaçan aday olduğunu söyleyen baş eğitmen Timothy Delandy, başarılı olan ajanların bile süper ajan olabilmeleri için yıllarca çalışmaları ve kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. Her ne kadar hayallerimizin bir köşesinde FBI ajanlığı olsa da ABD vatandaşlarına özel olmasından dolayı sanırım birçok kişinin hayalleri suya düşmüştür. Belki de ABD vatandaşı olursanız şansınızı deneyebilirsiniz.


DİĞER FBI AJANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fbı ajanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fbı ajanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.