Vergi iade zarfı doldurma ortadan kalktığından bu yana artık kesilen fişler eskisi gibi alıcıya bir fayda sağlamıyor. Ancak fatura ve fiş kesmemek, vergi kaçağına sebebiyet verebiliyor. Bu sebepten dolayı fatura veya fiş almak ihmal edilmemelidir. Peki fatura ve fiş kesmemenin cezası ne kadardır?

Fatura ve fiş kesmeme cezası nedir, ne kadardır?

Fiş;  aslında aldığımız ürün üzerinde hak iddia edebilmemiz için düzenlenen bir fatura olarak görülebilir. Fiş aldığınız zaman bir ürün üzerinde hak iddia edebileceğiniz gibi o ürünün KDV değerinin ödenmesini de sağlarsınız yani devlete karşı yükümlü olduğunuz vergilerden birini yerine getirir ve fiş alarak vergi kaçakçılığının önüne geçmiş olursunuz. Her alışveriş sonrasında fiş kesilmesi zorunludur. Ürünü ya da hizmeti satın alan kişi fiş istemese dahi fiş kesilerek verilen hizmetin takibinin sağlanması gerekir. Fiş vermeyen bir kurumu şikayet etmeniz halinde fiş kesilmeyen tutarın %10’luk dilimi ceza olarak işletme sahibine yansıtılır. Bunun yanı sıra işletme sahibi 380 TL sabit bir cezaya da tabii tutulur.Fiş kesmeyen nereye şikayet edilir?

Fiş kesmeyen birini şikayet etmek isterseniz yapmanız gereken;

  • Bulunduğunuz il ya da ilçenin vergi dairesine gitmek ve fiş kesmeyen kurumu dilekçe ile şikayet ederek incelenmesini istemektir.
  • İkinci bir alternatif olarak 189 numarası üzerinden maliyeye ulaşabilir ve direkt olarak müşteri hizmetleri üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.

Fiş kesmeyen nasıl şikayet edilir?

Fiş kesmeme üzerine yapılan şikayetler; telefon ya da dilekçe yolu ile yapılabilir. İhbarın doğru olması halinde işletme sahibine kimin şikayette bulunduğu söylenmez, hakkında işlem başlatılır ancak ihbar asılsız çıkarsa bu durumda isminiz verilerek kişinin durumdan haberdar olması ve yasal haklarını kullanması sağlanır. Bu tarz durumlarda işletmeci markasını ve prestijini korumak adına asılsız ihbarda bulunan kişiye tazminat davaları açabilir.

Bu yazımızda fatura ve fiş kesmeme cezası kaç paradır, kaç TL’dir hakkında ve fatura fiş kesmeyen esnaf nereye nasıl şikayet edilir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kirayı elden vermenin cezası hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.