İnsanoğlu eski dönemlerden bu yana gelecekle ilgili ileri sürülen iddia ve ipuçlarına ilgisiz kalamamıştır. Bu özellikleri sebebi ile de sihir, büyü, fal, kehanet gibi uğraşlar toplumuzda yer edinmiştir. Falcılık dediğimizde çeşitli yöntemlerle gelecekten veya bilinmeyenden haber verme, gizli kişilik özelliklerini ortaya çıkarma sanatı kastedilmektedir. Her ne kadar dini vecibelerimizi yerine getiren bir toplum olsak da, dinimizce yasaklanmasına karşın falcılık, üfürükçülük, büyücülük gibi işlere de kayıtsız kalamıyoruz. Ülkemizde neredeyse her ilimizde fal karşılığı ücret talep eden ya da menü karşılığında fal bakan kafeler mevcut. Bu tarzda yerlere ise halkımız sık sık fal baktırmak için ziyaret ediyor. Peki yaptığınız ya da yaptırdığınız bu eylemin hiç suç olabileceğini düşündünüz mü?

Falcılık, üfürükçülük, büyücülük suç mudur?

Zengin olmak, hamile kalmak, bahtınızın açılması gibi istekleriniz mi var? Hop hemen bir üfürükçüye gidiyoruz ve hamile kalıyoruz, bahtımız açılıyor. Nefesinin kuvvetli olduğuna, çeşitli insan üstü güçleri olduğuna inanılan bu kişilere de halk arasında hoca diyoruz. Üfürükçülük yapmak dinimizce yasak olduğu gibi kanunlarımız da bu durumu yasaklamıştır.Aynı durum fal bakmak, muska yaptırmak için de geçerlidir. Öyle ki fal bakarak haksız kazanç sağlıyor ya da size mağduriyet yaşatıyorsa bu durum TCK kapsamında suçtur. Bunun dışında falcılık, büyücülük ve üfürükçülük gibi eylemler yapılıyor ama kimse mağdur değil ve üstelik herhangi bir şekilde para da talep edilmemiş olsun. Bu durumda bile herhangi bir mağdur şahıs olmasa dahi suç eylemi ortadan kalmaz. Yani her ne sebeple olursa olsun fal bakmak, falcılık, muska yaptırmak, üfürükçülük ve büyücülük suçtur. Peki bunun cezası nedir?

Falcılık, üfürükçülük, büyücülük yapmanın cezası nedir?

Falcılık, üfürükçülük ve büyücülük yapmak TCK 158/1a maddesinde incelenmiştir. Burada kişiler Nitelikli Dolandırıcılık suçu işlemiş sayılmaktadırlar. Bu suçun cezası ise yasalarımızda iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ve beşbin güne kadar adli para cezasıdır.

Yine yazımızda belirttiğimiz durum yani herhangi bir mağdur kimse yoksa bile suç olduğundan bahsetmiştir. Bu durumda ise üç aydan eksik olmamak üzere hapis cezası ve elli liradan aşağıya olmamak üzere cezayı nakdille cezalandırılır. Yani ben Allah için bu işi yapıyorum herhangi bir kar beklentim yok dense bile bu suç unsuru olmaktan çıkmamakta ve cezai işleme tabi tutulmaktadır.

Ülkemizde falcılık, üfürükçülük ve büyücülük gibi çeşitli iş ve işlemlere inanılmaması gerekmektedir. Hali hazırda bu gibi şeylerin dinimizde de yeri bulunmamaktadır. Bu yazımızda kafelerde kahve falı bakmak yasal mı, online fal bakmak suç mu, falcılık yapmanın cezası, büyü yaptıranların cezası nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan internetten dizi film izlemek yasak mı öğrenebilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.