Devlet muhtaç ve herhangi bir gelir sahibi olmayan kimselerin gıda, konut, sağlık gibi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için gıda yarımı, kıyafet yardımı ve nakdi yardım gibi çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu sosyal devlet anlayışının bir gereğidir.  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde milyonlarca vatandaş açlık sınırının altında yaşamaktadır. Ne yazık ki bu gelir durumlarında gıda ve konaklama gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamamaktadırlar. Devlet bu kişilerin mağduriyetlerini giderebilmek için İŞKUR tarafından çeşitli iş imkanları sunmaktadır. Ancak bunlardan yararlanamayan ve durumu halen kötü olan kimselere de fakirlik maaşı verilmektedir.  Fakirlik maaşına halk arasında muhtaç aylığı ya da yoksul maaşı da denilmektedir. Peki fakirlik maaşı kimlere verilir?

Fakirlik maaşı kimlere verilir?

Fakir maaşı herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan, herhangi bir geliri veya devlet tarafından bağlanmış herhangi bir aylığı olmayan, mahkeme kararı ile veya kanun ile bakın altına alınmamış olan ya da kazancının muhtaç aylığı miktarını geçmemesi halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Üzerine tanışmaz malı olanlara ya da araba gibi mal sahibi olanlara muhtaç aylığı verilmemektedir. Fakirlik maaşını alabilmek için şu şartlardan en az birine uymak gerekmektedir:  • En az %40 engellilik durumunun bulunması,
  • 65 yaşını geçmesine rağmen emekli olmamış olması,
  • 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş olması ve kişiye bakacak herhangi bir aile üyesinin bulunmaması

Şartlarından en az bir tanesini sağlayan kişiler fakirlik aylığı almak için başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunların yanında kişilerin;

  • Sosyal güvencelerinin bulunmaması,
  • Herhangi bir gelirinin ya da aylığının bulunmaması,
  • Mahkeme kararı ile veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
  • Gelir getirici bir taşınır veya taşınmaz malının olmaması veya olup elde edeceği gelirin muhtaç aylığı miktarını geçmemesi

muhtaçlık aylığı almak için müracaat edecek olan kişilerin sağlamaları gereken diğer başvuru şartlarıdır. Peki fakirlik maaşı başvurusu nasıl ve nereden gerçekleştirilmektedir?

Fakirlik maaşı almanın şartları nelerdir?

Fakirlik maaş nasıl alınır?

Muhtaç aylığı almak için öncelikle muhtaç aylığı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Muhtaç aylığı başvurusu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ile ya da posta yoluyla yapılmaktadır. Muhtaç aylığı almak istiyorum diyen kişiler muhtaç aylığı başvuru formu ve engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu olmak üzere iki adet belgeye ihtiyaç duymaktadırlar. Daha sonra bu belgeler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılır ve başvuru sonucunuz beklenmeye başlanır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kimselere her ay muhtaç aylığı ödenir. Başvuru formuna yazımızın sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Fakirlik maaşı ne kadardır?

Fakirlik maaşı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Buna göre 2023 yılı itibariyle fakirlik maaşı alan kimselere her ay düzenli olarak 967,07 TL ödenmektedir.

Fakirlik maaşı nereye, hangi bankaya yatırılır?

Fakirlik başvurusu yapmanızın ardından kurum tarafından aylık bağlanması kararlaştırılan kişilerin yoksulluk aylığı yani fakirlik aylıkları şahıs adına açılacak olan PTT hesaplarına ya da Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaktadır.

Bu yazımızda fakirlik aylığı kaç para, kaç lira, yaş sınırı, nasıl bağlanır, fakirlik maaşı almanın şartları, fakirlik aylığı nasıl bağlanır, fakirlik aylığı maaşı için nereye başvurulur, nasıl fakirlik maaşı alabilirim konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Başvuru Formu İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.