Fahri Trafik Müfettişinin Kestiği Cezaya Nasıl İtiraz Edilir?

Fahri trafik müfettişleri trafikte dolaşan gönüllü trafik denetçileridir. Hiçbir ücret talep etmeden, hatta çoğu zaman bunun için ek bir süre harcamadan trafikte geçirmiş oldukları süre zarfında kullanıcı hatalarını rapor ederek ceza yemelerine sebebiyet veriyorlar. Bu yüzden her gün binlerce vatandaş nasıl yediğine anlam veremediği cezalarla karşı karşıya kalıyorlar. Şayet fahri trafik müfettişlerinin yazmış oldukları cezaları haksız buluyorsanız, bu cezalara itiraz hakkınız bulunmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz dilekçe örneğini doldurarak ve eklerini ekleyerek Sulh Ceza Mahkemesine müracaat etmeniz yeterlidir. Cezanız elinize ulaştıktan sonra 7 iş günü içerisinde bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Mahkemelerin yoğunluklarına göre yapmış olduğunuz itirazın sonuçları birkaç ay içerisinde açıklanacaktır.

Fahri Trafik Müfettişinin Yazdığı Cezaya İtiraz Dilekçesi Örneği

………….. SULH CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NEİtiraz Eden: ……..
İtiraza Konu Tutanağın Tarih ve Sayısı: (Tutanak tarih ve sayısı)
İtiraza Konu Tutanağın Tebellüğ Tarihi: (Tutanağın size ulaştığı, tebliğ edildiği tarih)
İtiraz Konusu: Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün Fahri Trafik Müfettişi Aracılığıyla kestiği 111111 Sıra No’lu (Kırmızı ışıkta geçme) İdari Para Cezası

Açıklamalar:
1- (bu maddede otomobiliniz ve kendiniz ile ilgili bilgi verebilirsiniz)
2- (bu maddede olayla ilgili bilgi ve sizin ne kadar özenli bir şoför olup, bu olaya karışma olasılığınız bulunmadığından bahsedebilirsiniz)
3- (sonraki maddelerde olayla ilgili kanıt fotoğraf olmadığını, böyle bir olayın sizin başınıza gelme imkanının bulunmadığını, ne kadar özenli ve dikkatli ve kurallara saygılı bir şoför olduğunuzu ısrarla anlatmanızda fayda var)
Sonuç ve Talep: Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım nedenlerle trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının iptalini saygılarımla arz ve talep ederim.
İtiraz Eden:

T.C. Kimlik No:
Adres:
EKLER:
1- Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
2- Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
3- Ruhsat Fotokopisi
4- Kimlik Fotokopisi

Fahri Trafik Müfettişlerini Kim Nasıl Denetler?

Fahri trafik müfettişlerinin kendilerine verilmiş olan yetkileri suistimal edenler bulunmaktadır. Bu kişileri önlemek amacıyla bazı yaptırımlar düşünülmüş. Hatta bunun için 2 ila 6 ay arasında bir hapis cezası bile öngörülmüş. Müfettişin bilerek, kasten birilerine haksız ceza tutanağı düzenlemesi, müfettişe yakışmayan hareketlerde bulunması, alkollü araç kullanmak gibi müfettişlerin yapmaması gereken şeyler bulunmaktadır. Bu hataların devam etmesi trafik müfettişliğinin iptal edilmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca diğer sayfamızdan trafik cezası ödenmezse ne olur öğrenebilirsiniz.


DİĞER FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fahri trafik müfettişi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fahri trafik müfettişi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.