Fahiş Fiyat Nedir?

Son dönemlerde koronavirüs konusunda yaşanan bazı tedirginlikleri fırsat bilerek aşırı kazanç elde etmek isteyen kişilere dair bir şikayet mekanizması oluşturuluyor. Koronavirüs tedirginliğini fırsat bilerek ürün fiyatlarını artıranlar büyük tepki çekiyor. Ticaret Bakanlığı ise haksız fiyat artışlarının şikayet edilmesini istiyor. Peki fahiş fiyatlar nasıl şikayet edilir? Bu süreçlere dair sizlere özverili bir araştırma yaptık ve detayları toparladık.

Fahiş Fiyat Artışları Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Genellikle maske, kolonya, makarna ve dezenfektanlar olmak üzere bir dizi ürün, koronavirüsü fırsat bilenlerin haksız fiyat artışıyla fahiş ücretlere ulaşıyor. Bu süreç ile ilgili olarak organize edilen çalışmalar sayesinde şikayet ve bildirimde bulunabiliyorsunuz. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada HFA Bildirim uygulaması ile vatandaşların bakanlığa fahiş fiyatlı ürünleri şikayet etmesi istendi. HFA-Bildirim uygulaması, Ticaret Bakanlığı, tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Bakanlık Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Özellikle hijyen ürünlerinde fahiş fiyat artışlarıyla karşılaşan tüm vatandaşlarımız; HFA-bildirim uygulamasından şikayetlerini anlık olarak iletebilir. dendi.Uygulamayı hemen indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Android ve IOS uygulamaları üzerinden kolaylıkla kullanabileceğiniz bu uygulama herkes için bir çözüm oluşturuyor. Uygulamayı indiren kullanıcılar hızlı bir şekilde üyelik oluşturabiliyor. Telefon numarası, e posta adresi ve TC numaranızı girerek şikayette bulunabilirsiniz. Bu sayede haksız fiyatlar ile ilgili olarak bazı konularda şikayette bulunabilirsiniz. Online alışverişler için yaşanan bazı sıkıntıları da bu sayede ön plana çıkarmış olursunuz. Bazı mağazalar bu konuda gerçekten yüksek fiyatlarla karşımıza çıksa da, mağaza bazlı olarak yapılacak olan şikayetlerde kanıt olarak fotoğraf da ekleyebilirsiniz. Yüksek fiyat linkleri ve fotoları ile birlikte hemen şikayette bulunabilirsiniz.

Fahiş fiyat artışı cezası nedir?

Fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara uygulanan cezalar değişiklik gösteriyor. Firmalara 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar para cezaları kesiliyor. Ayrıca stokçuluk yapanlara ise 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar para cezası verilmektedir. Cezaları uygulama yetkisi Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’ndadır.

Bu yazımızda haksız fiyat artışları hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, fahiş fiyat artışları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan fahiş fiyat artışları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.