Faaliyet Belgesi; firmaların, şahıs firmalarının ve ya esnafların işlerini faal olarak yürüttüklerine dair kanıt niteliği taşıyan belgedir. Faaliyet belgesi; firmanın, esnafın ya da şahıs firmasının halen aktif olarak iş yaptığının kanıtıdır. Faaliyet belgesi ile yaptığınız iş resmi olarak tanınmış olur ve bu iş koluna devam ettiğinizin ispatıdır.

Faaliyet Belgesi Ne İşe Yarar?

Faaliyet belgesi yapmakta olduğunuz iş kolu üzerinde aktif olarak çalışmakta olduğunuzu gösterir belgedir. Bu belge üzerinde firmanızın ticaret sicil numarası, adresi, işe başlama tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.Faaliyet Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Faaliyet belgelerinin geçerlilik süreleri genellikle üç aylıktır ancak sizden faaliyet belgesi isteyen kurumlara son altı ay içinde alınmış faaliyet belgesi vermeniz durumunda belgeniz geçerli olmaktadır. Faaliyet belgelerinin kanuni olarak bir geçerlilik süresi bulunmamasına rağmen sizden bu belgeyi isteyen kurum size en az kaç aylık bir faaliyet belgesi ile başvurmanız gerektiğini söylemektedir. İbraz ettiğiniz faaliyet belgeniz istenilen tarihten eski ise tekrardan gerekli yerlere başvurarak çıkarmanız gerekmektedir.

Faaliyet Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Faaliyet belgesi bağlı bulunduğunuz odadan belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Firmalar bağlı bulundukları ticaret odalarından faaliyet belgesi alabilmektedir. Örneğin; şoförler, şoförler odası gibi yerlerden almaktadırlar.

Faaliyet belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Faaliyet belgesi alabilmek için öncelikle bağlı bulunduğunuz odaya herhangi bir borcunuz bulunmamalıdır. Faaliyet belgesi alabilmeniz için firmanızın sicil numarasını ya da kendi sicil numaranızı bilmeniz yeterlidir. Bağlı bulunduğunuz odaya giderek belirli bir ücret karşılığında faaliyet belgenizi çıkartabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz odanın İnternet sitesinden de faaliyet belgenizi sicil numaranızı girerek elektronik olarak imzalanmış şeklini alabilirsiniz daha sonrasında bu belgenin çıktısını alarak faaliyet belgenizi isteyen kuruma iletebilirsiniz. Bu yazımızda faaliyet belgesi alma hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER FAALİYET BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, faaliyet belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan faaliyet belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.