F Klavye Nedir?

F Klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş olan bir klavye türüdür. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. F klavyede Türkçemizde sık sık kullanmış olduğumuz harfler klavyenin ortalarına, az kullanmış olduklarımız ise klavyenin yan taraflarına doğru sıralanmıştır. F klavyenin sağında ünlü harfler ve solunda da ünsüz harfler bulunmaktadır. Son alınan karar ile beraber kamu kurum ve kuruluşlarında F klavye kullanma zorunluluğu getirilmiştir. W, Q ve X gibi harfler F klavye üzerinde de yer almaktadır.

1957 senesinden günümüze kadar yapılan ve ülkemizin katılmış olduğu uluslararası klavye ile hızlı yazma yarışmalarında, F klavye ile 25 rekor ve 59 dünya şampiyonluğu elde edilmiştir.Q Klavye Nedir?

Q klavye ya da diğer adıyla QWERTY, dünyada en çok kullanılmakta olan klavye türüdür. Q klavye sanılanın aksine İngilizce gibi herhangi bir dilde kolay yazılması için geliştirilmemiştir. Aslında Q klavye hiçbir dile özgü bir klavye çeşidi değildir. Christoper Latham Scholes ürettiği yazı makinesinde aynı an da yazılan harfler yan yana olunca yani sıkışıklığa neden olduklarını görünce Christoper bu sorunun çözümü için klavyeyi kullanan kişilerin yazı yazma hızını yavaşlatmak amacıyla harflerin yerlerini olabildiğince karıştırarak en fazla kullanılan harfleri kullanıcının parmaklarının zor ulaşabildiği bölgelere yerleştirmeyi uygun bularak bu klavye türünü yani Q klavyesi adını verdiğimiz klavyeyi ortaya çıkarır. Türkçede sık kullanılan harflerin Q klavyede birbirlerinden oldukça uzak olması sebebi ile F klavye geliştirilmiştir.

Q Klavye İle F Klavye Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Q ve F klavyede en büyük fark tuşların dizilimidir.
  • F klavye Türkçeye uygun olarak hazırlanmıştır ancak Q klavye herhangi bir dile uygun olarak hazırlanmamıştır.
  • F klavyede yazı yazma hızı Q klavyeye göre daha hızlıdır.
  • Q klavye dünyada standartlaştırılmış ve F klavyeye göre daha yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • F klavye kullanan bir kişi, Q klavye kullanana göre daha az enerji ile daha çok kelime yazar.
  • Q klavyenin tasarım amacı hızı yavaşlatmak ve sıkışıklık olmasını engellemektir.
  • F klavyenin amacı ise mümkün olan en kısa zamanda, en az enerji ile en çok kelimenin yazılmasıdır.

Bu yazımızda F klavye ve Q klavye nedir, ne demektir? F klavye ve Q klavye arasındaki farklar nelerdir? F kalvye ve Q klavyenin mucidi kimdir gibi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER F VE Q KLAVYE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, f ve q klavye konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan f ve q klavye duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.