F tipi cezaevi nedir, F tipi cezaevlerinde kimler yatar?

Türk infaz kuralları çerçevesinde güvenliği en yüksek düzeylerde olan kapalı çevresi ve kapıları olan ceza evi tipine F tipi cezaevi denmektedir. F tipi cezaevinde kalan suçlular en az 1, en fazla ise 3 yatalı odalarda kalmaktadır. Bu suç işleyen kişiye göre değişmektedir. Her ne kadar ağır suçlar işlemiş kişiler burada kalsa da cezaevi tipinin yapılışı ve kuralları buradaki kişilerin de insan olduğunu ve insan gibi kalması gerektiğini ileri sürmektedir. F tipi cezaevlerine alınan kişiler ülkemizde organize suçlar işlemiş, uyuşturucu suçları işlemiş, terör suçu, devlete ve topluma karşı çeşitli ağır suçlar işlemiş kişilerdir. Bu kişilerin hüküm giydiği yer F tipi ağır cezaevleridir. Bunun yanı sıra daha ağır suçlar işlemiş ve tek kişilik koğuşlarda kalması gereken kişilerin korunması daha ağır ve yüksek düzeyde olup sıkı kontroller yapılmaktadır.

F tipi cezaevinde dikkat edilecek en önemli nokta yüksek güvenliktir. Birçok iç ve dış tehditlere karşı önlemler alınmış ve yüksek derecede güvenlikler sağlanmış bir yerdir. Her hangi bir firar yaşanmamakla beraber buna karşı çeşitli önlemler alınmış ve kamera sistemleriyle dahi 7 gün 24 saat gözetlenmektedir. Ayrıca hasır tel ile yapılarak sağlam betonların kullanılması, elektrik sisteminin bulunması, kanalizasyon boruların boyutları bir o kadar küçük olup hemen hemen her yerde kamera sistemi de olması yüksek güvenlikli bir yer haline getirmektedir.F tipi cezaevinde kalan suçlular gerekli şartlar altında güvenli bir şekilde kalmaktadır. Tamamen suçluların güvenliği için yapılan hizmet doğrultusunda gardiyanlar tarafından her hangi bir taciz ya da tahrik bulunmamaktadır. Buna karşı önlemler alınmaktadır. Bununla beraber mahkumlar için kütüphane, açık ve kapalı spor salonları, atölyeler, revir ve daha birçok ihtiyaçları karşılanmaktadır.

F tipi cezaevi hangi illerde var?

Suçluların kontrol altında tutularak hepsine görevler verilmektedir. Ayrıca arıtma tesisinin de bulunması F tipi cezaevinin daha temiz bir ortam olmasını sağlamaktadır. Disiplinin yüksek olduğu F tipi cezaevlerinde suçlularla çeşitli psikolojik dersler ve terapiler de yapılmaktadır. Türkiye’de F tipi cezaevi toplamda 14 adettir. Bu konuda suçluların işledikleri cezaya göre farklı illere ve bölgelere gitmekle birlikte özel hücrelerde dahi kapatılmaktadır. Aşağıda ülkemizde bulunan F tipi cezaevleri yer almaktadır.

 • Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • Sincan 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • İzmir 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • İzmir 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • Kocaeli 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu
 • Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
 • Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Bu yazımızda F tipi cezaevi hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER F TİPİ CEZAEVİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, f tipi cezaevi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan f tipi cezaevi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.