Evlilik izni nedir, ne demektir?

İki kişinin bir aile kurmak üzere kanunlara uygun şekilde, ruhen ve bedenen bir araya gelmelerine evlilik diyoruz. Her sene çok sayıda işçi ve memur evlenmektedir. Bu kişilere yasalarımız belirli bir izin vermiştir. Biz buna evlilik izni demekteyiz. Evlenme izni 4857 sayılı İş Kanunu içinde yer alan Ek Madde 2’de bulunan mazeret başlığı altında düzenlenmiştir. Bu maddede çalışanların izin hakları ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. Evlilik izni, nikah izni olarak da bilinmektedir. Bu maddeden hareketle evlilik izni kaç gün, evlilik izni nasıl alınır, alma şartları nelerdir, evlilik izni ertelenebilir mi gibi detaylı soruların cevaplarına yazımız devamında yer almaktadır.

Evlilik izni kaç gündür?

Evlilik izni süresi çalışanlara göre farklılık göstermektedir. Aşağıda tüm çalışan gruplarını inceledik.Memurların evlilik izni kaç gündür :  Memurların kendilerinin veya çocuklarının evlenmesi durumunda evlilik izin hakkı 7 gündür. Memurun bu haktan faydalanabilmesi için başvuru yapması gerekmektedir. Şayet başvuru yapmaz ise izin hakkını kullanamaz.

İşçilerin evlilik izni kaç gündür : İşçilerin evlenmeleri durumunda izin hakkı 3 gün süre ile sınırlandırılmıştır. Bu süre işçi için ücretli bir izin türüdür. Bu izin süresince işçi çalışmış gibi maaş almaya devam eder.

Öğretmenlerin evlilik izni kaç gündür : Öğretmenlerin evlilik izni diğer memurlarda olduğu gibi 7 gün olarak belirlenmiştir.

Askerlik evlilik izni kaç gündür : Askerlerin evlilik izin hakkı bulunmamaktadır. Ancak askerlik esnasında evlilik yapılmak istenirse yıllık kanuni izinden düşmek üzere nikah için izin alabilirsiniz. İzin aldığınız süre kadar geç teskere alırsınız.

İş sözleşmeleri yapılarak evlilik izni arttırılabilir. Yukarıda vermiş olduğumuz evlilik süreleri asgari sürelerdir. Bu süreler azaltılamaz ancak arttırabilir.

Evlilik izni nasıl, ne zaman kullanılır?

İş Kanunu’nda evlilik izninin ne zaman ve nasıl kullanılacağı ile ilgili açık hükümlere yer verilmemiştir. Buna göre evlilik nikah öncesinde veya nikah sonrasında kullanılması gerektiği gibi bir hüküm de yer almıyor. Ancak evlilik iznini kullanabilmek için evliliğin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Dolayısıyla evlilik izni evliliğin gerçekleştiği süreçte de veya evlilik sonrasında da kullanılabilir. Evlilik izninin ne zaman kullanacağınız ile ilgili işçi ve işverenler olarak kendi aranızda karar verebilirsiniz.

Evlilik izninin kullanılması için izin süresinin başlatılabilmesi açısından önem kazanan bazı tarihler bulunmaktadır. Nikah töreni için gün alınması, nikah tarihi, nikah veya düğün davetiyesinde belirtilen gün bu tarihleridir.

Evlilik izni hafta sonuna, bayrama denk gelirse ne olur?

Evlilik izni hususunda vatandaşlarımızın kafasını karıştıran bir diğer hususta evlilik izninin hafta tatili yani Cumartesi veya Pazar gününe, genel tatil, ulusal bayram günlerine denk gelmesi durumu. Bu karışıklığın sebebi evlilik izni İş Kanunu’nda gün olarak belirtilmemiş olmasıdır. Kanunda iş günü içinde diye bir tabir olmamasından dolayı şayet evlilik izniniz bu günlere gelirse geçen süre de evlilik izni süresi dahilinde olmaktadır.

Evlilik izni başvurusu nasıl nereye yapılır?

Evlilik izni talebinde bulunan işçi evlenmeden önce evlilik izni almak istiyorsa, evlendirme dairesinden nikah tarihini ve saatini gösteren onaylı bir evrak almalı ve izin talep dilekçesi ile işverene sunmalıdır. Diğer taraftan izin resmi nikahtan sonra kullanılmak istenirse evlilik cüzdanının bir örneği ve evlilik izni dilekçesi ile işverene izin için talepte bulunmalıdır. Yazımız sonunda bu dilekçeyi verdik. İlgili bağlantıya tıklayarak dilekçeyi indirebilirsiniz.

Evlilik izni kimlere verilir : Evlilik izni kendisi veya çocukları evlenen devlet memurlarına veya işçilere verilmektedir.

Evlilik izni vermek zorunlu mudur : Şayet işçi veya memur talep ederse işveren yukarıda belirttiğimiz sürelerde evlilik izni vermek durumundadır. Buna uymayan işverenleri şikayet etme hakkınız bulunmaktadır.

Yeniden evlenirsem tekrar evlilik izni kullanabilir miyim? : İş Kanunu içinde evlilik izninin bir kereye mahsus verilmesi konusunda bir bilgi bulunmamaktadır. Yani her evliliğinizde yeniden evlilik izni başvurusu yapabilirsiniz.

Evlilik İzni Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER EVLİLİK İZNİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, evlilik izni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan evlilik izni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.