Bakanlar Kurulu, bugün aldığı bir karar ile evlenmek için “evlenme ehliyeti belgesi “ alma zorunluluğu getirdi. Evlenme ehliyet belgesi nedir, evlenme ehliyet belgesi nasıl alınır yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

EVLENME EHLİYETİ BELGESİ NEDİR ?

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, Evlendirme Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasına, “Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgeyi” alınması gerektiğine ilişkin bent eklendi.Yapılan değişikliğe göre evlenmek isteyen kişiler, aksi ispat edilene kadar doğruluğu kabul edilen evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesi hazırlamak zorundalar. Ayrıca “evlenme” bendinin de tanımı değiştirilerek, “Bir kadın ve bir erkeğin usulüne göre yetki verilmiş bir memur önünde bir aile kurmak amacı ile yapmış oldukları medeni hukuk sözleşmesi” olarak güncellendi.

Yönetmelikte yapılan bir başka değişiklikle, ‘evlenme izin belgesi’nin ve diğer belgelerin kontrolü de şu şekilde düzenlendi: “Evlendirme memuru, evlenme talebine dair beyannamenin usulüne göre doldurulup imza edilip edilmediğini, evlenme ehliyet belgesi ile nüfus cüzdanı arasında bir fark olup olmadığını, bir fark varsa bu farklılığın şahısta hataya sebebiyet verecek nitelikte olup olmadığını, yaşlarının küçüklüğü veya kısıtlama sebebiyle ana, baba veya vasinin rızası ya da hakimin izninin zorunlu olduğu durumlarda rızanın veya hakim izninin, rıza belgesi vasi tarafından imzalanmışsa vasi tayinine dair mahkeme kararının bulunup bulunmadığını kontrol eder, varsa eksiklikleri tamamlar veya tamamlatır ve beyannamenin kaydını yaparak taraflara müracaat sırasına göre evlenmenin yapılacağı gün ve saati bildirir.”

EVLENME EHLİYETİ BELGESİ NASIL NEREDEN ALINIR ?

Evlenme ehliyet belgesi almak için evlenilecek kişilerin nüfus cüzdanları ile nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Evlenme ehliyet belgesini buradan teslim alarak evlenme işlemlerine devam edebilirler.

Evlenme ehliyet belgesi örneği aşağıdaki resimdeki gibidir.

evlenme ehliyeti belgesi

Evlenme izin belgesi ücreti, evlenme izin belgesi formu veya herhangi bir evlenme izin belgesi örneği ise henüz açıklanmayan konular. Evlenme izin belgesi hakkında bilgiler geldikçe yazımızı güncellemeye devam edeceğiz.

 


DİĞER EVLENME EHLİYET BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, evlenme ehliyet belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan evlenme ehliyet belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.