Devlet vefat eden sigortalı kişilerin çocuklarını korumak için geçtiğimiz senelerde çeşitli kanun hükmünde düzenlemelere gitti.  Bu çocuklara çeşitli maaş bağlanmasının yanı sıra, daha önce de bahsettiğimiz gibi “çeyiz parası” adı altında bu aldıkları maaşları 2 senelik peşin olarak alma haklarına da sahip oluyorlar. Çeyiz parası alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi bu parayı alırken başvuru yapmanın zorunlu olması, diğeri ise bu paranın sadece bir kez veriliyor olması.

Çeyiz parası hakkında nasıl başvuru yapıldığı, başvuru şartları ve diğer konularda bilgi almak için BURADA bulunan haberimizi detaylı inceleyebilirsiniz.Devletten çeyiz parası almaya hak kazanan bir kızın aynı zamanda iki yıllık sağlık hizmeti de garanti altına alınmış oluyor. Kocası üzerinden herhangi bir sağlık güvencesi bulunmuyor olsa bile SGK’lı olarak hastanelerden sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunuyor. Başvuru yapma zorunluğu olduğu gibi başvuru yapılacak zaman da oldukça fazla önem arz ediyor. Şayet 5 sene içerisinde çeyiz parası almak için başvuru yapmazsanız başvuru hakkınız yanabiliyor ve bu parayı temin edemiyorsunuz.

Yeni Evlilik Yardımı Geliyor !

Yetim çocuklara maaş bağlanmasının ve çeyiz parası verilmesinin yanı sıra yeni bir evlilik yardımı da önümüzdeki aylarda devreye girecek.  Bu yardımdan talep eden herkes yararlanabilecek.  Bankada bir evlilik hesabınızın olması ve 27 yaşını doldurmamış olmanız yeterli şartlar olacak.  Bankadan açılacak olan bu hesabın en az 3 sene boyunca sistemde kalması durumunda ise devlet belirli oranlarda bu hesaba katkı sağlayacak.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Değişiyor

Tüm bu çalışmaların yanı sıra yaklaşık olarak 50 senedir kullanımda olan ve günümüz çağına ayak uyduramayan bu yasa değiştirme çalıştırmaları da son hızıyla devam ediliyor. Memurların daha çağdaş şartlara ve adaletli ücret sistemine kavuşmasını esas alacak olan yeni Devlet Memurları Kanunu , performansı fazla olanın ödüllendirileceği, isim karmaşasının ortadan kaldırılacağı ve yeni bir izin düzeninin geleceği kapsamlı bir yasa olacak. Yeni Devlet Memurları Kanunu hakkında gelişmeleri devlette.com olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz.


DİĞER SOSYAL GÜVENLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.