Evlilik öncesinde halletmeniz gereken çok sayıda işlem olduğu gibi evlendikten sonra halletmeniz gereken bazı işlemler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de evlilik sonrası kimlik değiştirme ya da kimlik yenileme işlemleridir. Evlendikten sonra kadınların soyadı değişmekte ve iki tarafın da medeni halinde değişiklik yapılmaktadır. Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemleri hakkında detaylı bilgilere haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Evlendikten sonra kimlik değiştirmek zorunlu mu, şart mı?

Çok sayıda çift evliliklerinin akabinde nüfus cüzdanlarını değiştirmek için aceleci davranmazlar. Ancak evlilik sonrasında kimlik değiştirmek zorunlu bir işlemdir. Yasal olarak evlilik tarihinden  itibaren 1 aylık süre zarfında yeni nüfus cüzdanlarınızı almış olmanız gerekmektedir.Fakat nikah kıyılır kıyılmaz kimlik değiştirmek için başvuru yapmayın. Çünkü belediyeler nikahınızı kıydıktan sonra evliliğinize dair evrakları nikahın kıyıldığı ilçe nüfus müdürlüğüne gönderir. İlçe nüfus müdürlüğünde yetkili memurlar nüfus bilgilerini hemen güncellemekle yükümlüdürler.

Evlilik sonrası nüfus cüzdanı nasıl ve nereden yenilenir?

Evlenmenizin ardından nüfus cüzdanlarını yenilemek isteyen vatandaşlarımız ülkemizin herhangi bir yerindeki nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Ancak nüfus cüzdanı yerine yeni kimliklerini değiştirmek isteyenler ise sadece ikametgahlarının bulunduğu yerdeki yani kayıtlı oldukları nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdırlar.

Kimliğimi en geç ne zaman yenilemem gerekmektedir?

Genel itibariyle evlenmenizin ardından evraklarınızın nüfus müdürlüklerine iletilmesi 1 haftayı bulabilmektedir. Bu sürenin akabinde kimlik yenileme için başvuru yapabilir ve yeni kimliklerinizi hemen çıkartabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle nüfus cüzdanı yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

  • Bir üst başlıkta anlatılan belediyenin evrakları nüfus müdürlüğüne gitmiş olmalı.
  • Kimlik değişikliği için başvuru yapan kişinin iki adet fotoğrafı. İki eş aynı anda başvuru yapıyorsa eğer ikisinin de ikişer fotoğrafı olmalıdır.
  • Eski nüfus cüzdanlarınız.
  • Evlilik cüzdanınız.

Kimlik yenileme ücreti ne kadardır?

Günümüz itibariyle evlenmenizin akabinde kimlik değişikliği için başvuruda bulunmanız durumunda tarafınızdan 37,50 TL işlem bedeli tahsis edilecektir.

Evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası nedir, ne kadardır?

Şayet evlendikten sonra 30 gün içerisinde kimliğinizi değiştirmezseniz bunun cezai bir yaptırımı bulunmaktadır. Ancak bu para 1 aylık süre zarfında kimliğini değiştirmeyen her bireye kesilmez. Ancak şahsınıza ait sorgulama gerçekleştirilirse 100 TL tutarında bir kimlik değiştirmeme cezası uygulanmaktadır.

Bu yazımızda evlendikten sonra kimlik nasıl nereden değiştirilir? Evlendikten sonra kimlik değiştirme süresi işlemleri nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir, gerekli belgeler nelerdir, nikahtan sonra kimlik değiştirme gibi detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan evlilik izni kaç gündür öğrenebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.