Bakıma ihtiyaç duyan engelli vatandaşların evde bakım görmelerini desteklemek amacıyla verilen ücrete evde bakım maaşı denilmektedir. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve bu kişilere bakacak birilerinin de olmaması durumunda devlet tarafından vatandaşa aylık bağlanıyor. Daha önceki yazımızda bakım maaşı nedir detaylarıyla ele almıştık. 2023 evde bakım ücreti miktarları nihayet açıklandı. Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Evde bakım ücreti miktarları 2023

Sosyal Hizmetler Kanunu’ndaki 6 Şubat 2014 tarihli değişiklikle, ‘Bakım Maaşı’ hesaplamaları artık ‘Memur Maaş Katsayısı’na göre belirlenecek. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2023 yılı memur maaş katsayılarını 1 Ocak 2023 itibariyle güncelledi.“2023 yılı Ocak itibariyle, aylık katsayı 0,165786, taban aylık katsayısı 2,594917, yan ödeme katsayısı ise 0,052576 olacak.”

Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

2023 yılında evde bakım parası miktarı 2.354 TL olarak hesaplanmıştır.

Evde bakım parası hangi tarihte yatar, hangi tarihlerde yatırılıyor?

Evde bakım parasının yatırıldığı net bir tarih bulunmamaktadır. Yani evde bakım parası her ayın 3’ünde yatırılmaktadır diye bir tabir kullanmak yanlış olacaktır. Ancak evde bakım parasının şimdiye kadar yatırılmış olduğu tarihleri kıyasladığımızda her ayın 2. Haftası ödemelerin hesaplara geçmeye başladığını ve 3. Haftasında da ödemelerin tamamının yapıldığını görmekteyiz. Yani buradan evde bakım maaşının her ayın 2. Haftası ile 3. Haftası aralığında yatırıldığını söyleyebiliriz.

Evde bakım parası yattı mı? Sorgulama, öğrenme

Evde bakım maaşının yatırılıp yatırılmadığını oldukça kolay bir şekilde öğrenme imkanımız bulunmaktadır. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu” adresi üzerinden sorgulama yapabilmekteyiz. E-Devlet sistemine giriş yaparak vermiş olduğumuz adrese girdiğinizde hasta bakım paranızın hesabınıza geçip geçmediğini öğrenebiliyorsunuz.

Evde bakım parası hafta sonu yatar mı, hesaba geçer mi?

Evde bakım parası ödeme günleri merak edilen konular arasında yer almaktadır. Evde bakım parası ödemeleri hafta içi ( Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) ve mesai saatleri içerisinde yatırılmaktadır. Yani hafta sonu ( Cumartesi ve Pazar ) günleri evde bakım parası ödemeleri gerçekleştirilmemektedir.

Evde bakım parası hangi bankaya yatırılır?

Evde bakım parası ödemesi almak için sizden bir Ziraat Bankası hesabınızın bulunması isteniyor. Şayet Ziraat Bankası’nda hesabınız bulunmuyorsa da açmanız talep edilmektedir. Yani evde bakım parası ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarınıza yukarıda vermiş olduğumuz tarihlerde yatırılır.

Bu yazımızda evde bakım parasına zam geldi mi, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık zamlı evde bakım parası miktarı ne kadar oldu, evde bakım parası kaç paradır, kaç TL’dir, ne zaman hangi bankaya ödenir, hangi tarihlerde kesilir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EVDE BAKIM MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, evde bakım maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan evde bakım maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.