Ev sahipleri ve kiracılar arasında en sık yaşanan sorunların bir tanesi de kiraya yapılması planlanan zam miktarıdır. Bazı ev sahipleri kiralara gereğinden fazla zam yapma çabası içine girişmektedirler. Bazen de hakkı olan zam oranını kiracı kullandırmaya yanaşmaz ve tüm bunlar kiracı ve ev sahipleri arasında çeşitli anlaşmazlıklara sebebiyet verir. Peki ev sahibi kiraya en fazla yüzde kaç zam yapabilir? Ev sahibi kirayı yüzde kaç arttırabilir?

Ev sahibi kiraya en fazla yüzde kaç zam yapabilir?

Öncelikle şayet taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi içerisinde aksi belirtilmedikçe mevcut kira sözleşmesi sürecinde ev sahibi kiraya zam yapamaz. Sadece yılın sonunda yeniden kira sözleşmesi yapılacağı vakit ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı doğar. Fakat kira sözleşmesinde şu ayda bir gibi bir tabir kullanılmış ise durum farklıdır. O vakit kira sözleşmesi sona ermeden ev sahibi kiraya zam yapabilme hakkı doğar. Tüm bunları bir önceki yazımız olan ev sahibi kiraya istediği zaman zam yapabilir mi haberimizde detaylı olarak ele aldık. Öncelikle ilgili haberi okumanızı öneriyoruz. Peki kiraya en fazla ne kadar zam yapılabilir?Kiraya yapılacak zam miktarı Borçlar Kanunu kapsamında ele alınmış bir konudur. Bu kanuna göre taraflar yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksi yani ÜFE oranlarındaki artış miktarını geçmemek koşulu ile geçerlidir. Bu kural bir seneden daha uzun süreliğine yapılmış olan kira sözleşmelerinde de uygulanmaktadır. Yani ev sahibi veya taşınmaz sahibi en fazla bir önceki yılın ÜFE oranındaki artış kadar zam yapabilir.  Buna göre kira artış oranı TÜİK tarafından her ay açıklanan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) 12 aylık ortalama baz alınarak belirlenir.

Güncel Kira Zam Oranlarını Öğrenmek İçin Hemen TIKLAYIN

Sözleşmede kira bedeli yabancı para cinsinden alınması kararlaştırılmış ise, beş sene geçmedikçe kira bedelinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Ancak bu kanunun “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138. Maddesi hükmü saklıdır. Beş sene geçmesinin ardından kira bedelinin belirlenmesinde yabancı paranın değerindeki değişimler göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.

Peki ev sahibi ÜFE oranlarının üzerinden zam yapmak isterse ve kiracı da bu durumu kabul etmezse ne olur? Bu hususta ev sahibi ÜFE’nin üzerinde bir zam yapmak isterse ve kiracı bu durumu kabul etmezse “kira tespit davası” açılabilir. Bu durumda kira bedeli mahkeme tarafından belirlenir. Hakim burada yine ÜFE oranlarını aşmamak kaydıyla ve ayrıca kiralayanın durumunu da göz önünde bulundurarak belirler. Ev sahibiniz ÜFE’nin üzerinde bir zam oranı uygulamak isterse ve akabinde kabul etmediğiniz için sizi evden çıkartma hakkı ise bulunmamaktadır. Ev sahibinin kirayı arttırma hakkı konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRACI HAKLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kiracı hakları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kiracı hakları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.