Kirada kalmakta olan vatandaşlarımızın ev sahipleriyle yaşamış olduğu sorunlardan bir tanesi de kiraya zam yapılması ve yapılan zam miktarıdır. Bu hususta çok sayıda kiracı haklarından bihaberdir. Kira zam dönemleri ve zam miktarı borçlar kanunu kapsamında açıklanmakta ve gerek ev sahibinin gerekse kiracının hakları bu sebepten dolayı koruma altına alınmıştır. Peki ev sahibi kiracısına istediği zaman zam yapabilir mi? Ev sahibi kiracısına ne zaman zam yapabilir? Tüm detaylar haberimiz devamındadır.

Ev Sahibi Kiracısına İstediği Zaman Zam Yapabilir Mi?

Taşınmaz malların kiralanması durumunda taraflar arasında karşılıklı olarak kira sözleşmesi yapılmak zorundadır. Kira sözleşmelerinde kira bedeline, yıllık kira zammına ve kira bedelinin ödenmesi gereken tarihe ilişkin esaslara yer verilmektedir. Fakat kira sözleşmelerinde kira zamlarının ne zaman yapılacağına dair bir ibare yer almıyor. Fakat zam dönemleri, Borçlar Kanunu kapsamında ele alınmıştır. Peki ev sahibi istediği zaman zam yapabilir mi?Kira zammı, Borçlar Kanunu içeriğinde yıllık kira sözleşmesinin yenilendiği zaman yapılması gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Şayet taraflar arasında imzalanmış olan kira sözleşmesinin yazılı bölümünde açıkça belirtilmediği müddetçe, sabit süreli kira sözleşmesi boyunca kiraya zam yapılamamaktadır. Bu nedenden dolayı tarafların sözleşmeyi imzalamadan önce anlaşmayı detaylı olarak okumaları gerekmektedir. Aksi durumda çeşitli mağduriyetler yaşanabilmektedir. Kabul etmediğiniz maddelerin üzerini çizerek sözleşmeden çıkartabilirsiniz.

Ayrıca 6 ay içinde bir kereden fazla kira zammı yapılamamaktadır. Bu durum, periyodik (örneğin aydan aya) kira sözleşmelerinde ve sözleşmenin, sabit süre boyunca bir kira zammına olanak sağladığı sabit süreli kira sözleşmelerinde de geçerli oluyor.  Fakat kira sözleşmesinde 6 ay içinde birden fazla kira zammı yapılabilir maddesi varsa bu madde geçerli kabul edilmektedir. Bu sebeple kira sözleşmesinde kira zamları ile ilgili olarak hangi madde onaylandıysa, o madde geçerli kabul edilmekte ve o şekilde uygulanmaktadır.

Tüm bu sebeplerden dolayı imzalayacak olduğunuz kira sözleşmesini detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Aksi durumunda çeşitli mağduriyetler gözlemlenebilir ve ev sahibiniz bu zamları kabul etmemeniz durumunda da haklı olarak sizi taşınmazından çıkartabilmektedir. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca ev sahibi kiraya en fazla ne kadar zam yapabilir haberimizi de okumalı ve haklarınızı bilmelisiniz.


DİĞER KİRACI HAKLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kiracı hakları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kiracı hakları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.