Ev Hapsi Nedir?

Ev hapsi, adından da anlayacağınız üzere cezası olan mahkumların duruma göre hapishanelerde değil evlerde yani konutlarda cezalarını çekmelerini sağlayan bir hapis sistemidir. Ev hapsi için suçların hafif olması ve mahkemede yargıç tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Verilen bu cezayı suçlu kişi kendi evinde belirli sınırlar ve kurallar çerçevesinde cezasını çekebilmektedir. Ceza bitene kadar evde kalması zorunlu olup belirli zamanlarda belirli saatler kadar dışarıya çıkma şansı olabilmektedir. Cezasını çekerken her hangi bir yere gidip gidilmediği ayağında bulunan elektronik kelepçe sayesinde takip edilmektedir. Bu sayede nerede ne yaptığını görmek polisler tarafından zor olmayacaktır.

Bu sistem filmlerden de aşina olduğumuz gibi ABD’de bulunan bir hapis sistemidir. Geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’ye de gelecek olan bu sistem artık yasalara göre Türkiye’de de ev hapsi bulunduğunu göstermektedir. Yapılan suçun hafifliğine göre Türkiye’de de suçlu kişi cezasını hücrelerde değil evinde geçirerek cezasını çekebilecektir. Ancak evden dışarı çıkmama yasağının da bulunduğunu söylemekte fayda var.Ev Hapsi Şartları Nelerdir?

Ev hapsi verilebilmesi için mahkeme bazı şartlara bakmaktadır. Bu şartlara göre kişi ev hapsi almaktadır. Sadece hafif suç değil ayrıca yaş sınırı gibi bazı şartlarda bulunmaktadır. Bu şartlara uyan kişiler cezalarını rahat bir şekilde hücre yerine yaşadığı konutta çekebilecektir.

Ev hapsine göre 5275 numaralı Ceza ve Güvenlik Önlemlerinin İnfaz konusundaki yasasının 110. Maddesine göre şu şekilde şartlar istenmektedir;

  • Bayan ya da 65 yaş ve üstü şahısların 6 ay ya da daha az ceza aldıysalar,
  • 70 yaş ve üstü olan şahıslar 1 yıl ya da daha az ceza aldıysalar,
  • 75 yaş ve üstü olan şahısların 3 yıl ya da daha az ceza aldıysalar ev hapsi şartlarına uygun olarak cezalarını hücrelerde geçirmek yerine konutlarında geçirebilmektedir.

Bu gibi bayan ağırlıklı olup hafif suçlardan dolayı ceza alanlar için ev hapsi düşünülmektedir. Henüz Türkiye’de yeni olduğu için şimdilik şartlar bayan ağırlıklıdır. İlerleyen zamanlarda ev hapsi şartlarının genişleneceği düşünülmektedir. Bu mahkeme kararı, suçlu mahkemedeyken ya da mahkeme devam ederken hapishanedeyken de verilebilir. Ancak karar çıktıktan sonra gerekli uygulamalar anında uygulanıp kişini yaşayacağı konuta götürülerek uyması gereken kurallar anlatılır ve elektronik kelepçe takılır. Cezası bitince elektronik kelepçe çıkarılır.

Ev Hapsi Nasıl Uygulanır?

Ev hapsi uygulaması için şartlara uyulması gerekmektedir. Şartlara uyan suçlular Türk Ceza Kanununa göre uygun bir şekilde ev hapsi uygulanır. Her ne kadar Türkiye için yeni bir kavram olsa da uygulama ve şartlar ilerleyen zamanlarda değişebileceğini de hatırlatalım.

Ev hapsi uygulaması ilk olarak mahkeme kararından sonra 10 gün içerisinde gerçekleşen elektronik kelepçe ile başlamaktadır. Ceza ve Güvenlik Tedbir yasasına uygun bir şekilde elektronik kelepçe takılarak kişinin takip edilmesi ve kontrolü sağlanır. Bu sayede suçlu olan kişi evinden dışarı adımını atarsa polisler hemen bunu görebilecek ve hızlı bir şekilde önlem alabilecekler.

Yasa gereği suçu olan hükümlü kesinlikle ev hapsindeyken evden dışarı çıkamaz. Ancak bazı durumlar var ki istisna göz önüne alınabilir. Bu durumlar iş ya da eğitim gibi durumlar olabilir. Bunun kararını ise mahkeme vermektedir. Şayet suçlunun çalışmasına izin verilirse o zaman denetim ve kontrol altında olacak şekilde plan hazırlanır ve bu plan istikametinde işine ya da eğitimine rahatlıkla gidip gelmesine müsaade edilir. Ancak suçlu kişi rahat görünse de kural ve şartlara uyarak sıkı bir şekilde kontrol edildiğini bilmesi gerekmektedir. Örneğin, iş ya da eğitim bitiş saatinde hiçbir şekilde başka bir şey ile meşgul olmadan evine gitmek zorundadır. Aksi halde kurallara uymadığı için cezası katlanabilmektedir. Bunun için elektronik kelepçe aracılığı ile yetkililer her zaman kontrolünü sağlamaktadır.

Ev hapsi uygulamasında suçlu olan kişinin her hangi bir mazereti yok ise konutu terk edemez ya da ev değiştiremez. Sadece doğal afet gibi durumlarda terk etmesine müsaade edilir ancak yine de kontrol edilip takip edilir. Acil bir durum var ise buna göre izin verilir. Bunun dışında Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden izin alması lazım. Eğer izin almadan evden çıkar ise yasalara uymamış olur ve kalan cezası katlanarak bütün cezasını hapishanede geçirmek zorunda olacaktır.

Bunun yanı sıra uygulama sırasında evden dışarı çıkma izni de verilmektedir. Bu izinler şu şekilde olmak zorundadır.

  • Ev hapsi yaşayanlar ilk 6 ay içerisinde günde 1 saat dışarı çıkma izni verilir.
  • İkinci 6 ay için günde 2 saat evden dışarı çıkma izin verilir.
  • Üçüncü 6 ay için günde 3 saat evden dışarı çıkma izin verilir.
  • Dördüncü 6 ay için ise 4 saat evden dışarı çıkma izin verilir.

Dışarı çıksa da elektronik kelepçeyi asla çıkarmaması gerekmemektedir. Bu izinler uygulamasının yanı sıra polis ya da yetkili memurlar bazı vakitlerde suçluyu evinde ziyaret ederek durumunu kontrol eder. Şayet yüksek riskli suçlular ev hapsi gördüyse o zaman bu kişilerin denetimleri daha farklı uygulanmaktadır. Örneğin bu yüksek riskli suçluların ev hapsi aldıklarında günde minimum 10 saat hiç evin kapısından bile çıkmaması gerekmektedir. İş ve eğitimi varsa bu mahkeme kararıyla dikkate alınarak belirlenir.


DİĞER EV HAPSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ev hapsi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ev hapsi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.