Eski Hükümlü Nedir?

Eski hükümlü, yani bir diğer adı ile sabıkalı, ceza almış kişilere denmektedir. Eskiden hüküm yemiş, sabıkasına işlenmiş kişilerin sicilinde ömür boyu kalan bu hükümler, eski hükümlü olarak bilinmektedir. Bu kişilerin bazıları iş bulurken sistemde eski hükümlü olarak görülür ve kabul edilmeyebilir. Bunun yanı sıra bazı iş ilanları ise eski hükümlülere özel olarak dahi verilmektedir. Kısacası eski hükümlü demek, eskiden sabıkası olan siciline işlenmiş kişilere denmektedir. Bu kişilerin alelade bir sabıkası olması durumunda eski hükümlü olmamaktadırlar. Eski hükümlü kişiler en az 6 ay 1 gün hapis cezası almış ve hapishanede yatmış kişilere denmektedir. Bundan daha kısa süre hükümlülük durumu olmuş ya da cezası ertelenmiş kişiler varsa bu kişiler eski hükümlü değildir.

Eski Hükümlü Belgesi Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Eski hükümlü belgesi, eskiden en az 6 ay hüküm giymiş kişilere verilen belgedir. Bundan daha kısa süreli hüküm giymiş kişiler eski hükümlü sayılmamaktadır. Bu kişiler işe girebilmek için eski hükümlü belgesi götürmek zorundadırlar. Bu belgeyi ancak savcılıktan alabilirler. Eğer gerçekten eski hükümlü olarak 6 aydan fazla hüküm yemiş ve cezasını çekmişse bu kişi savcılıktan aldığı belge ile iş başvurularında bulunabilmektedir. Şayet eski hükümlü olmakla beraber savcılıktan belgeyi alamazsa iş başvurusunda bulunamazlar. Ayrıca bu kişilerin iş başvurularını sadece eski hükümlü iş ilanları veren kurumlar kabul etmektedir.Eski hükümlüler savcılıktan talep edecekleri eski hükümlülük belgesini alabilmek için istenen şartlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Öğrenim belgesi
  • TC Kimlik kartı önlü ve arkalı fotokopisi
  • TC Kimlik kartının yazıldığı Adli sicil kaydı

Şeklinde belgeler ile savcılıktan ya da e-devlet üzerinden rahatlıkla alınabilmektedir. E-devlet üzerinden aldığınız takdirde işlemler daha kolay olacağı için e-devlet sistemi üzerinden almanız hem vakit hem nakit kaybınızı engelleyecektir. E-devlet üzerinden belgeyi alabilmek için öncelikle e-devlet sistemine kişisel panelinize giriş yaparak almanız gerekiyor. Sabıka kaydı olarak arattığınız zaman karşınıza çıkan belgeyi çıktı olarak çıkarmanız yetecektir.


DİĞER ESKİ HÜKÜMLÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eski hükümlü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eski hükümlü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.