Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bizlere sunulmuş olan SSK hizmet dökümü sorgulama gibi bir çok işlemimizi şifresiz olarak halletmemize olanak tanıyan E-SGM sistemi bir süredir kapalı haldeydi. SGK yetkilileri tarafından yapılan ilk açıklamada uygulamanın süresiz olarak kapatıldığı belirtildi.

E-SGM SAYFASI NEDEN AÇILMIYOR?

E-Devlet sisteminin daha çok bilinmesi ve kullanımının bir o kadar yaygınlaşması ile devlet kurumları hizmetlerini bir bir bu sisteme entegre ediyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu da bunu yapan devlet kurumlarının başında yer alıyordu. SGK’nın vatandaşlara şifresiz olarak çok daha kolay bir şekilde işlem yapmalarına olanak tanıyan E-SGM uygulamasının artık kapatıldığını ve tüm sorgulama işlemlerinin ve bilgi alma işlemlerinin E-Devlet şifresi ile kolay bir şekilde yapılabileceğini belirtti.E-SGM UYGULAMASINA GİRİLMİYOR, KAPALI

Bu kararın alınmasındaki en büyük etken sistemin artık eskisi gibi kullanılmaması, yanlış bilgilendirmeler ve karşılaşılan hatalar baş rol oynadı. Ancak belirtmek gerekirse E-SGM uygulamasının tekrar açılıp açılmayacağı hakkında herhangi bir ibare yer almamıştır. Yapılan açıklama “söz konusu veriler güncelliğini kaybettiğinden, yanlış ve hatalı sorgu sonuçlarının sorumluluk doğuracağı değerlendirilerek servis kapatılmıştır. SGK ile servisin sağlıklı şekilde çalışması için görüşmelere devam edilmektedir.” ifadesi yer almıştır.

E-SGM uygulamasının kapatılmasıyla artık tüm Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulamaları, GBT sorgulama, SSK hizmet dökümü sorgulama, Askerlik Sorgulamaları artık E-Devlet sistemi üzerinden verilecek. E-Devlet sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.