Erken seçim nedir, ne demektir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde Milletvekilleri seçimi her 4 yılda bir, yerel seçimler ise 5 yılda bir yapılmaktadır. Bu süre zarfının erkene alınması durumunda erken seçim yapılmış olmaktadır. Erken seçim kısaca seçimlerin erkene alınması denmektedir diyebiliriz. Mecliste yapılan karara göre bu seçim süresi Anayasada bulunan yasa çerçevesinde yapılan şartlara göre yapıldığı sürece Cumhurbaşkanı tarafından da onay verildiği zaman erken seçim kararı alınabilmektedir.

Erken seçim kararı nasıl alınır?

Erken seçim kararı, Meclis’in kararı ve oyları ile yapılmaktadır. Devletin kurulması ya da her hangi bir değişim için Kararnâme de önerilen 4 senelik referandum süresi bitmeden yapılan seçime denmektedir. Bununla beraber erken seçim kararının verilme sebebi ise partilerin koalisyon kuramayıp milletvekili sayısını çıkartamadıklarından dolayı ve partilerin anlaşamayıp hükümet kuramadıklarında kararlar erkene alınmaktadır.Erken seçim kararı alınabilmesi için öncelikle Cumhurbaşkanı ya da Meclis Başkanı milletvekillerini toplamak zorundadır. Karar kılındıktan sonra oylama sürecine geçerek çoğunluk hangi tarafsa o kazanmaktadır. Eğer çoğunluk erken seçim kararına karşıysa bu konunun askıya alınma ihtimali olsa da sözün bittiği yerde Cumhurbaşkanı istediğini yapabilmekte ve karar kılabilmektedir. Verilen kararlar Anayasa şartlarına uygunsa Cumhurbaşkanı da onay verirse süresi biten milletvekilleri seçimlere kadar süresi yenilenir.

Yenilenen meclis yetkilileri ise yeni meclis seçimlerine kadar devam eder. Erken seçim kararını TBMM ya da Cumhurbaşkanı karar verdikten 48 saat içinde ilan edilir. Şayet yenileme ve erken seçim kararını TBMM verdiyse seçimin olacağı zamanı da belirtmektedir. Eğer Cumhurbaşkanı karar verdiyse, verdiği karardan itibaren 90 gün sonundaki ilk Pazar günü seçimler olur ve oylar verilmeye başlanır.

Bu yazımızda erken seçim olursa ne olur, nasıl olunur, hangi hallerde durumlarda yapılır, neden yapılır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ERKEN SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, erken seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan erken seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.