Aktif olarak çalışma yaşantısı içerisinde bulunan ya da isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini yatırmakta olan engelli bireylere “erken emeklilik hakkı” tanınmıştır. Ancak bir çok kişi sahip olduğu bu haktan bir nebze olsun bilgi sahibi değildir. Bu yazımızda SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’lu engelli vatandaşların emeklilik hakları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Engelliler Nasıl Emekli Olabilirler?

Emekli olmak için 3 temel şart bulunmaktadır. Bunlar; prim ödeme süresi, sigortalılık süresi ve yaştır. Ancak engelli vatandaşlar için saymış olduğumuz şartlardan yaş ve prim ödeme gün sayısı şartı diğer vatandaşlara göre daha basite indirgenmiştir. Bu haklardan yararlanabilmek için %40 engelli raporuna sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgenin SGK Merkez Sağlık Kurulları tarafından onanmış olması gerekmektedir. Bunun yanında herhangi bir vergi indirim belgesi ise engelli vatandaşlardan istenmemektedir. Uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malul (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar, çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar 4/B sigortalılığı kapsamına konulan engelli emekliliğinden yandaki tablodaki şartlarla yararlanabilirler.engelliler nasıl emekli olur

Tabloya göre yetkili sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, kurum sağlık kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının; yüzde 50 ilâ 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4 bin 320 gün ile emekli olacak. Yüzde 40 ilâ 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar ise en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4 bin 680 gün prim ödemeleri ile yaşa bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emeklilik hakkı kazanacak. Ama bunlara ek ve geçici maddelerle çeşitli kademeler getirildi. (Söz konusu kademeler yandaki tabloda görülebilir.)


DİĞER ENGELLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.