Ülkemizde engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli kanuni düzenlemeler yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de engelli bireylerin ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç almalarına imkan tanınmıştır.  Devlette.com okurları için engelli-özürlü raporu ile araç alımı ve satımı hakkında merak edilenlere yer verdik.  Öncelikle engelli raporu ile araç alımında uyulması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

  •  Alacağınız araç en fazla 1.6 motor hacmine sahip olmalıdır. Daha büyük hacimli motora sahip bir aracı satın almamız mümkün değil.
  • Aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde yeni bir araçta ÖTV indirimi kullanamayız.
  • Alınan araçlar sıfır araç olmalı. Hiçbir 2.el araçta engelliler için ÖTV indirimini kullanamayız.

Bu şartları yerine getirmeye de karar verdiysek araç alımına geçebiliriz.%90 Engelli Raporu İle Nasıl Araç Alınır?

Yürürlükte olan ÖTV kanununun 7. Maddesi, en az %90 engeli olan vatandaşların ÖTV ödemeden araç almalarına olanak tanıyor. Bu alınan araçlar “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin 1. Dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları ve profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor.

Aracın alımında trafik tecil işlemleri sırasında, araç sahibinin yakını veya şoförü de kayıt altına alınır. Bu sebepten dolayı aracı kullanacak olan şoförün de iş akdinin noter tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Bu tip araçlarda engelli şahsın kullanımı için özel bir düzenek bulunmamasından dolayı, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın ehliyetinin bulunması yeterlidir.

%40 Engelli Raporu İle Nasıl Araç Alınır?

ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli vatandaşlar için bir yol da, kendi kullanımları için bir araç satın almaktan geçiyor. Bunun için bireyin en az %40 engelli olduğuna dair raporunun bulunması gerekmektedir. Bunun yanında raporda belirtilen engelin aracı sürmesine engel teşkil etmemesi de gerekiyor. Bu şartlar altında ÖTV avantajından faydalanarak araç almak isteyen bireyler öncelikle kurs ve sınav aşamalarından geçtikten sonra H sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. Daha sonra ise trafik tecil işlemlerinde kişinin engelliliği ile ilgili belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanıyor. ÖTV %45 oranından %26.3 oranına düşürülmektedir.

Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1600 CC’ye kadar motor hacmine sahip olan araçlarda ÖTV oranı %40’tır. ÖTV indirimi uygulandığında ise 50.000 TL olan bir araç ortalama 30.000 TL fiyatlarına düşmektedir. Bunun yanında İSPARK gibi belediyelere ait park alanlarında ücretsiz olarak araçlarınızı park edebiliyorsunuz. Bazen İSPARK çalışanları ücret ödemenizi isteseler de, plaka girildiğinde park ücret tutarı 0 olarak gözükecektir. Ayrıca çoğu AVM’de engelli vatandaşlar için özel park yerleri tahsis edilmiş olup buralardan da ücret alınmamaktadır.

Engelli raporu ile araç almanın bir çok avantajı olduğunu görüyoruz. Ancak yine de engelli raporu ile araç almadan önce iyice düşünmek gerekmektedir. Çünkü satın aldığınız aracın kayıt altına alınan kişiler dışında kullanımı ağır cezai yaptırımlara tabidir. Bu araçların “ödünç” verilmesi de mümkün değildir. Bunların dışında aracınızı 5 senelik süre zarfında satamazsınız. Şayet satmak isterseniz yararlandığınız ÖTV indirimi tutarını iade etmeniz gerekmektedir.

Araç Alırken Özürlü İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli vatandaşlara araç alımlarında ne kadar indirim yapılacağını öğrenmek için bu haberimize göz gezdirebilirsiniz.

Engelli Raporu İle Alınan Aracın Satışı Nasıl Olur?

Engelli raporu kullanılarak satın alınmış aracın, satış işlemleri sırasında bilmeniz gerekenler yukarıda bağlantıda verilmiştir.


DİĞER ENGELLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.