Enformasyon memuru nedir, kimdir?

Enformasyon memurları, afet yönetim merkezinde çalışan memurlara denilmektedir. Bu birimin iş ve işlemlerini yürütmektedirler. Her seyahat acentesi en az 1 personel dahilinde enformasyon memuru çalıştırmak zorundadır. Peki enformasyon memurlarının görevleri nelerdir?

Enformasyon memuru ne iş yapar?

Enformasyon memurları aşağıda vermiş olduğumuz görevleri yerine getirmektedirler.  • Afet yönetim merkezine gelen çağrılara cevap vermek, çözümlemek ve yönlendirmek,
  • İldeki her türlü doğal afeti il müdürü, vali ve bakanlığa bildirmek,
  • Afet yönetim merkezinde her türlü haberleşme cihazının çalışır durumda olduğundan emin olmak,
  • Doğal afetlerde ölü ve yaralı sayılarını tespit etmek ve bildirmek,
  • Doğal afetlerin neden olduğu maddi kayıpları tespit etmek ve bildirmek,
  • Müdahale edilen yere dair tutanak tutmak,
  • İhtiyaç duyulması halinde arama kurtarma çalışmalarına katılmaktır.

Enformasyon memuru nasıl olunur?

Enformasyon memuru olarak görev alabilmek için her sene belirli dönemde yapılmakta olan sınavlara katılmanız gerekmektedir. Bu sınav TÜRSAB tarafından gerçekleştirilmektedir. Sınavlara 18 yaşını tamamlamış olan kimseler girebilmektedir.  Enformasyon Memurluğu sınavı; turizm genel kültürü konusunda Türkçe olarak yapılacak, sınavda başarılı olanlar “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir. Enformasyon Memurluğu Türkçe sınavını kazanıp ayrıca Enformasyon Memurluğu yabancı dil sınavında başarı gösterenler “A” “B” ve “C” grubu Seyahat Acentalarında Enformasyon Memuru olarak görev yapabileceklerdir.

Enformasyon memuru nerelerde çalışır?

Enformasyon memurları afet yönetim merkezlerinde, seyahat acentelerinde, 112 çağrı merkezlerinde çalışma imkanları bulunmaktadır.

Enformasyon memuru maaşları ne kadardır?

Enformasyon memurlarının maaşları bilinenin aksine çok yüksek değildir. Maaşları 2 bin ile 2 bin 500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda enformasyon memuru kime denir, ne demektir, enformasyon memuru olma şartları nelerdir, kimler olabilir, enformasyon memuru olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ENFORMASYON MEMURU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, enformasyon memuru konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan enformasyon memuru duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.