2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır. Bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan binaların alımı ve satımı yapılamayacak. Bu tarihten itibaren başlayan zorunluluk 2011 yılından önce ruhsatı alınmış binalar için geçerli olacak. Peki nedir bu enerji kimlik belgesi yani kısa adıyla EKB dedikleri?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Enerji kimlik belgesi, binaların enerji ihtiyacının yani enerji tüketim sınıflarının belirlendiği ve beyan edildiği bir belgedir. Enerji kimlik belgesi içinde bir binanın asgari enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ile soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Yapılan hesaplamalar sonunda bina “A,B,C,D,E,F,G” ile belirtilen ölçek dahilinde sınıflara ayrılır. A sınıfı en yüksek ve G sınıfı en düşük enerji verimliliğine sahip bina anlamını taşımaktadır. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 senesinden sonra yapılan yeni binalar iskan alma aşamasında enerji kimlik belgesi almaları, 2011 yılından önce yapılmış eski binalar ise 2 Mayıs 2017 tarihine kadar enerji kimlik belgesi almaları zorunlu kılınmıştır. Peki enerji kimlik belgesi nereden alınır? enerji kimlik belgesi nasıl alınır?Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi almak için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetki tanınmış bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi uzmanı istihdam etmekte olan enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri, enerji kimlik belgesi vermekle yetkilendirilmişlerdir. Bu şirketlere başvuruda bulunduğunuzda, şirket binanızda gerekli incelemelerde bulunarak;  binanın yapım yılı, yönü, konumu gibi genel bilgileri, binanızın hangi malzemeler kullanılarak inşa edildiği, yalıtım durumu, çatı, dış cephe mantolama, döşeme ve pencere alanları gibi temel bilgileri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verim düzeyi, sıcak su sistemi ile ilgili bilgileri ve kullanılan aydınlatma elemanlarının tipi, sayısı gibi bilgileri toplar. Elde edilen bu bilgileri EKB uzmanı binanızın enerji performansına dair gerekli hesaplamaları gerçekleştirerek enerji kimlik belgesini çıkartır ve ilgili birimlere onaylatır.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  1. Mimari Proje
  2. Isı Yalıtım Projesi
  3. Elektrik Projesi
  4. Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)

Enerji kimlik belgesi tüm bina için düzenlemelidir. Bu bir zorunluluktur. Enerji kimlik belgesinin bir kopyası bina sahibine, yöneticisine, yönetim kurulu veya enerji yöneticisine verilir ve bunlarca saklanır. Bir başka nüshası da bina girişine rahatlıkla görülebilecek bir yere asılmak zorundadır.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Enerji kimlik belgesi 10 sene için geçerlidir. Ancak bina içinde ihtiyacın değişeceği bir uygulama yapılması durumunda enerji kimlik belgesinin 1 sene içerisinde yeniden çıkartılması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı, bina içinde herhangi bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız, enerji kimlik belgesi almadan önce bu değişikliği gerçekleştirmeniz faydanıza olacaktır.

Kimler Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorundadır?

Enerji kimlik belgesi aşağıda özel olarak belirtmiş olduğumuz yapıların haricinde her bina için alınması zorunlu kılınmıştır.2 Mart tarihinin ardından enerji kimlik belgesi olmayan binaların satışı ve alımı gerçekleştirilmeyecektir.

  • Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,
  • Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,
  • Seralar, Atölyeler, Münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar,
  • Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar.

Yukarıda saymış olduğumuz yapılar haricinde her bina enerji kimlik belgesi almalıdır.

Enerji Kimlik Belgesi Alınmazsa Ne Olur?

Enerji kimlik belgesi bulunmayan binalarda konutların satışı, alımı veya kiralanması söz konusu olamıyor. Ayrıca ileride yapılacak olan düzenlemelerde enerji kimlik belgesi almayanlara cezai yaptırım da uygulanacağı da söylentiler arasında.

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Başvurunuzun ardından enerji kimlik belgesi 1 gün ile 1 hafta arasında değişen sürelerde hazırlanmakta ve sizlere teslim edilmektedir. Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar özel sektör kuruluşları oldukları için fiyatları da değişiklik göstermektedir. Fiyatları da genellikle metre kare bazında hesaplanmaktadır. Metrekare 0.2 TL ile 0.5 TL arasında değişiklik göstermektedir. İlinizde bu belgeyi veren kuruluşlar ile iletişime geçerek, güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda enerji kimlik belgesi zorunluluğu, enerji kimlik belgesi alma, enerji kimlik belgesi nasıl ve nereden alınır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ENERJİ KİMLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, enerji kimlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan enerji kimlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.