Emniyet şeridi ihlali; otoyollar üzerinde ya da kara yollarında herhangi bir kaza ya da araç arızalarının yaşanması için, ambulans ve itfaiye gibi araçların hızlı bir şekilde kullanılması için ayrılan yolun bu nedenler dışında kullanılmasıdır. Emniyet şeridi ihlali son derece tehlikelidir çünkü işgal ettiğiniz şerit bir hastanın hayatına mal olabilecek kadar önemlidir.

Emniyet şeridi ihlali cezası ne kadardır?

Emniyet şeridi ihlali cezası yakalanmanız, ihbar edilmeniz ya da kamera sistemi ile tespit edilmeniz halinde; 1228 TL olarak belirlenmiştir. Emniyet şeridi ihlali cezası elinize ulaştıktan sonra 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli ödeme imkanına sahip olursunuz.YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
20201228TL921 TL20
20191002 TL751,5 TL20
2018488 TL366 TL20

Emniyet şeridinden gitmenin cezası aynı zamanda en büyük ceza puanlarından birini barındırmaktadır. Aldığınız cezaya ek olarak bir de 20 ceza puanı alırsınız.

Emniyet şeridi ihbar hattı

Emniyet şeridi ihlali ihbarı yaparak bu tür kural ihlallerinin en aza indirilmesini sağlamanız mümkündür. Emniyet şeridi ihlali birçok hayatın yok olmasına neden olabilecek riskler barındırdığı için kişilerin ihbar edecek sorumluluğu alması ve trafikte güvenliği sağlaması vatandaşlık görevidir. Emniyet şeridi ihlal ihbarı için;

  • EGM sitesine girerek Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan online ihbar formunu doldurabilirsiniz. Trafik sırasında aracın emniyet şeridinde olduğunu fotoğraf çektiyseniz ihbar formuna bu fotoğrafları da ekleyebilirsiniz.
  • WhatsApp kullanarak da emniyet şeridi ihlalini hızlı bir şekilde trafik şubeye iletmeniz mümkün. Kullanacağınız numaralar; 0552 155 0 155 – 0533 155 0 155 olarak belirlenmiş durumda. İhbarlarınızı isterseniz fotoğraf isterseniz video ile yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ise aracın plakasının net bir şekilde görünüyor olması.

Bu yazımızda emniyet şeridi cezası ne kadardır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EMNİYET ŞERİDİ İHLALİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emniyet şeridi ihlali konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emniyet şeridi ihlali duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.