Emniyet kemeri takmama cezası ne kadardır?

Emniyet kemeri, ulaşım araçlarında yolcuların güvenliklerini sağlamak amacı ile tasarlanmış olan düzeneğe verilen isimdir. Emniyet kemeri kullanımı, kazalardaki yaralanmaları büyük ölçüde azaltmaktadır. Yapılmış olan araştırmalarda 30 kilometre hızla oluşan bir kazada, arka koltuktaki bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3.5 tonluk bir güçle öne fırlamaktadır. Emniyet kemeri takılmaması durumunda, bu durum yolcunun ölümü veya ağır bir şekilde yalanması ile sonuçlanabilir. Bu sebepten dolayı trafiğe çıkan sürücüler emniyet kemeri kullanmanın bir tercih olduğu algısını unutmalı ve bunun bir zorunluluk olduğunun bilincinde olmalıdırlar. Ancak buna rağmen çok sayıda sürücü emniyet kemeri takmamakta ısrar etmektedirler. Bu kişiler ölüm ve yaralanma riskini arttırmakla beraber bunun dışında da trafik cezaları kapsamında para cezası ödemek zorunda kalabilirler. Peki emniyet kemeri takmama cezası nedir, ne kadardır?

Emniyet kemeri takmama cezası nedir?

Trafik Cezası Madde 78/1-a içinde emniyet kemeri kullanmamanın cezasının kaç para olduğu ve sürücülere ne kadar ceza puanı yansıdığı açıkça belirtilmiştir. Buna göre 2021 yılı itibariyle emniyet kemeri kullanmayan yani takmayan sürücülere 144 TL para cezası kesilmektedir. Bu kişiler cezayı erken ödeme indiriminden yararlanırlarsa yani 2 hafta içerisinde öderlerse 108 TL olarak ödeyebilmektedirler. Yine sürücülere emniyet kemeri kullanmadıkları için 15 ceza puanı uygulanmaktadır. Bildiğiniz üzere 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetine belirli süre zarfında el konulmaktadır.



Emniyet kemeri kullanmadığınız trafik çevirmelerinde veya artık çoğu yerde bulunan EDS gibi trafik kameraları ile tespit edilebilir. Şayet çevirmede ceza yerseniz ceza makbuzunu hemen alırsınız. Ancak trafik kameraları vasıtasıyla ceza yemeniz durumunda ikamet adresinize cezayı yediğiniz yer ve ceza makbuzu teslim edilir. Tebliğ tarihinden itibaren cezayı ödeyebilirsiniz.

Emniyet kemeri kullanmayan kişilerde kaza sonrası ölümler %45 oranında, ağır yaralanmalar ise %50 oranında artmaktadır. Kendi sağlığınız için lütfen yasak olsun olmasın emniyet kemeri takalım, takmayanları uyaralım. Bu yazımızda emniyet kemeri takmama cezası ne kadar konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.