Geçtiğimiz senelerde planlanması yapılan ancak düzenlemelerin bitirilememesi sebebiyle bir türlü ilana çıkarılamayan koruma memurluğu alımı için önemli gelişmeler yaşanıyor. Buna göre polisin görev ve yetkilerini taşıyacak olan koruma memurları için 2015 yılında 50 bin kişilik alım yapılacağına dair gelişmeler tekrar gündeme geldi.  Peki 50 bin koruma memuru alımı ne zaman, nasıl başvuru yapılabilir, başvuru şartları neler, hepsi ve Emniyet Genel Müdürlüğü 50 bin koruma memuru alımı hakkında daha fazla bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü 50 Bin Koruma Memuru Alımı 2015

AKP polis teşkilatına benzer bir yapılanma için geçtiğimiz sene düğmeye basmıştı. Ancak yapılan çalışmalar yetiştirilemediği için 50 Bin koruma memuru alımı gerçekleştirilememişti.  2015 yılında edinilen bilgilere göre 50 bin koruma memuru alımı için çalışmalara yeniden hız verilmiş durumda. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre TBMM’ne verilen yasa tasarısı onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği belirtildi ve sene içerisinde koruma memuru alımlarının 50 bin seviyelerine taşınmasının planlandığı dile getirildi.Koruma Memurluğuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Koruma memurluğu için alımlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. Koruma memuru alımı için başvuruda bulunacak adaylar ikamet ettikleri illerde bulunan emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Koruma memurluğuna başvurmak isteyen adaylar ise en az lise mezunu olmak zorundadır.

Koruma memurluğu alımında şu an için kesin olmamakla beraber baskın olan uzman çavuş formülü uygulanması.  Bu uygulama kabul edilirse alınan memurlar uzman erbaşlar gibi sözleşmeli olarak alınacaklar ve 45 yaşına kadar görev yapabilecekler.  Sözleşme süreleri ise 1 yıldan başlayıp 5 yıla kadar çıkabilecek. Bu bağlamda 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak adaylar daha sonra ülke çapında görevlendirilecekler.  En az 3 sene koruma memurluğu yapmış ve bu görevi başarıyla intikal etmiş olanlar kıdemli koruma memurluğuna terfi edebilecekler. En az 3 sene de kıdemli koruma memurluğundan bulunmuş kişiler üniversite bitirmiş olmak şartı ile polisliğe geçebilecekler. Devlette.com okurlarının unutmaması gereken bir konu ise henüz bunlar sadece taslak aşamasında olup netleşen bir veri bulunmamaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Memuru Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS puan türüne göre alım yapılması planlanan koruma memurları için 40-60 arası bir KPSS puanı yeterli olacak. Daha sonra fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulan adaylar, bu aşamayı da geçmesi durumunda sözlü mülakata tabi olacaklar. Erkekler için 1.72, bayanlar için ise 1.68 boy alt sınırı olduğu da edinilen bilgiler arasında.  Diğer koruma memurluğu alımı şartları ilan olarak yayımlandıktan sonra belli olacaktır.

2015 Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Memurluğu Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Yaklaşık olarak ilk etapta 3 bin koruma memuru alımı gerçekleştirilecek. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunacak olan koruma memurları için aranılan şartlar ve başvuru tarihleri henüz netleşmeyen bilgiler arasında bulunuyor. İşsizliğin yüksek seviyelere ulaştığı günümüzde binlerce kişi kuşkusuz koruma memuru alımı için haberleri güncel olarak takip ediyor ve kısa zamanda çalışmaların sonlandırılmasını umut ediyorlar. Bu  gelişmeleri ve çalışmalar bittiği zaman ilan detaylarını anında takip edip öğrenmek için aşağıda bulunan sosyal medya adreslerimizi takip edebilirsiniz. Ayrıca güncel olarak EGM tarafından verilmiş olan ilanlara Emniyet Genel Müdürlüğü iş ilanları konumuzdan takip edebilirsiniz.


DİĞER MEMUR ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, memur alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan memur alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.