Emlak vergisi borcu; gayrimenkul sahiplerinin her yıl iki taksitte ödemesi gereken bir vergidir. Emlak vergisi borcu için ödenmesi gereken tutar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir ve tarihleri yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir. İki taksitte ödemek istemeyen gayrimenkul sahipleri ise istedikleri takdirde bir seferde emlak vergisi borçlarını ödeyebilmektedirler. Genellikle emlak vergisi borcunun taksitlerinin ilki Mart Mayıs tarihleri arasında ikinci taksiti ise Kasım ayında ödenmektedir. Emlak vergisi borcunuzu bağlı bulunduğunuz belediyenin veznelerinden ödeyebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz belediyenin e-belediye hizmetleri kullanılıyor ise sadece vezneler aracılığı ile değil sistem üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığı ile de emlak verginizin ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Emlak vergisi borcu ödemesi işlemini gerçekleştirmeniz için;  • Bağlı bulunduğunuz belediyelerin e-belediye sitelerinden yararlanabilirsiniz. Borçlarınızı, ödemelerinizi ve evrak takibi gibi işlemlerinizi belediyelerin e-belediye hizmetleri aracılığı ile kolaylıkla halledebiliyorsunuz.
  • Bağlı bulunduğunuz belediyenin e-belediye hizmeti yok ise ya da çok aktif olarak kullanılmıyorsa Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi aracılığı ile borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Bütün bu sitelere e-devlet aracılığı ile de erişebilmeniz mümkündür. E-devlet sitesine giriş yapıp belediyelere bölümünde bağlı bulunduğunuz belediyeyi bulup işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hiçbir seçenek size uymuyorsa ve uğraşmak istemez iseniz bağlı bulunduğunuz belediyenin irtibat numaralarını arayarak e-belediye hizmeti verip vermediğini de öğrenebilirsiniz.

Emlak vergisini gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmek zorunda olan bir vergi türüdür. Gayrimenkul üzerinde kiracı var ise kiracı emlak vergisi ödemek zorunda değildir. Emlak vergisi mesuliyeti mülk sahibinin sorumluluğundadır. Gayrimenkul sahibi bu vergiyi kiracıya ödetemez ya da kiracının ödemesini isteyemez.

Emlak vergisini kimler öder?

Emlak vergisini sadece ev ve iş yeri sahipleri ödemez; arazi sahiplerinin de emlak vergisi ödemesi gerekmektedir. Arazi sahipleri de arazilerinin bulunduğu belediye aracılığı ile ya da Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile emlak vergisi borçlarını öğrenebilirler.

Bu yazımızda Emlak vergi borcu sorgulama ve emlak vergi borcumu nasıl öğrenebilirim konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kiracı kirasını ödemeden giderse ne olur öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emlak Vergisi Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYIN


DİĞER EMLAK VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emlak vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emlak vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.