Emekli sandığı sicil numarası nedir?

Bağlı olduğumuz kurum ve kuruluşlar bizleri tanımak, tanımlamak için T.C. kimlik numarası benzeri bir düşünce ile bir numara atamaktadırlar. Bu numaraya sicil numarası denilmektedir. Sicil numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalanmış olan çalışanlara verilen bir çeşit numaradır. Bu numara sayesinde çalışanlar sınıflandırılır ve sigortalılara ait bilgiler bu numaraya kaydedilir. Emekli sandığı sicil numarası 8 hanelidir. İlk iki numara doğum tarihi, sonraki 3 numara il ilçe kodu, son 3 rakam ise il ya da ilçe sıralamanızdır. SGK bünyesinde yapacak olduğunuz tüm işlemler bu sicil numarası üzerinden gerçekleştirilir. Peki sicil numaranızı nereden öğrenebilirsiniz?

Emekli sandığı sicil numarası sorgulama

Emekli Sandığı sicil numarası öğrenme işlemini E-Devlet üzerinden şifreli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu”  adresine giriş yapmalısınız. Akabinde E-Devlet şifreniz ve TC kinlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızın ardından emeklilik tescil bilgileriniz arasında emeklilik sicil numaranızı görüntüleyebilirsiniz.Şayet bir E-Devlet şifreniz bulunmuyorsa veya online olarak bu numarayı öğrenmek istemiyorsanız size en yakın herhangi bir SGK il ilçe müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir. Burada dakikalar içerisinde sicil numaranızı sorgulayarak tarafınıza teslim edebilirler.

Emekli sandığı sicil numarası ne iş yarar?

Sicil numarası yazımızın başında da anlattığımız gibi sizin kurumdaki kimliğinizdir. Bu kimlik numarası ile E-Bondro Sorgulama, SGK hizmet dökümü sorgulama ve diğer SSK Sorgulamaları gibi bir çok alanda karşınıza çıkacaktır. Bu bağlamda bu numarayı bilmeniz önemlidir.