Emekli Sandığı (4C) Hizmet Dökümü Nedir, Ne Demektir?

4C Eski sistemde Emekli Sandığı’na bağlı, devlet memurlarıdır. Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.

Hizmet dökümü ise sigortalı kimsenin sigorta ve prim bilgilerinin gözükmekte olduğu bir belge türüdür. Hizmet dökümü belgesi ile çok kolay bir şekilde ne zaman emekli olacağınız görebilir, sigorta primlerinizin zamanında yatıp yatmadığını öğrenebilir, işe ilk girdiğiniz tarihi ve çıktığınız tarihi görebilir, çalıştığınız şirket bilgilerine ve daha çok sayıda bilgiye erişebilirsiniz. Peki 4C hizmet dökümü belgesi sorgulama işlemi nereden nasıl yapılıyor?Emekli Sandığı (4C) Hizmet Dökümü Sorgulama

Emekli Sandığına bağlı yani 4C’liler önceleri hizmet dökümü almak istediklerinde Sosyal Güvenlik Kurumu İnternet adresi üzerinde yer almakta olan ESGM sistemine giriş yapıyorlar ve şifresiz olarak sadece T.C. kimlik numaraları ile bu belgeyi alabiliyorlardı. Fakat artık hizmet dökümü sorgulama yapmak için bir E-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Çünkü birçok kamu işlemi gibi SGK bünyesinde verilmekte olan hizmetler de E-Devlet çatısı altında toplanmış durumda. Peki ama nasıl sorgulama yapabiliyoruz?

Emekli sandığı yani 4C hizmet dökümü sorgulamak için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya giriş yapmalı ve akabinde de T.C. kimlik no ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Akabinde saniyeler içerisinde hizmet dökümü belgeniz hazırlanmaktadır. Emekli sandığı hizmet dökümü sorgulama işlemi bu kadar kolay ve pratik bir işlemdir.

Emekli Sandığı (4C) Hizmet Dökümü Sorgulamak İçin TIKLAYIN

SGK hizmet dökümü yani 4C hizmet dökümü belgenizi şifresiz olarak da sorgulamanın bir yolu bulunmaktadır. Bunun için il veya ilçelerimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Akabinde oldukça kalabalık olan bu kurumlarda sıra beklemeli ve daha sonra da onaylı olarak resmi belgenizi alabilmektesiniz. Ancak bahsettiğimiz gibi bu ciddi bir zaman kaybı yaratacaktır. Bu sebepten online olarak bu işlemi yapmanız çok daha faydalıdır.

Hizmet dökümü belgesi ile sigortalılığınıza ilişkin tüm bilgileri görebilmeniz mümkündür. Bu sebepten çalışan her kimse muhakkak çeşitli dönemlerde hizmet dökümü alma işlemini yapmalıdırlar. Bu vesile ile sigortalılığınızın durumunu görebilirsiniz. Çünkü bu oldukça önemlidir. Bu yazımızda sicil no ile 4c hizmet dökümü sorgulama ve nasıl nereden alınır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 4C HİZMET DÖKÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, 4c hizmet dökümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan 4c hizmet dökümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.