Ülkemizde 10 milyonu aşkın emekli bulunmaktadır. Bu kişiler Emekli Sandığı yani 4C’ye bağlı bulunmaktadırlar. Durum böyle olunca 10 milyonu aşkın vatandaşın Sosyal Güvenlik hizmetlerinden eksiksiz ve düzgün bir şekilde faydalanarak, istedikleri bilgilere en kolay şekilde ulaşmalarını sağlamak Emekli Sandığı’nın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’ya düşmektedir.  Bu sebeple Sosyal Güvenlik Kurumu gelişen teknoloji ve değişimleri en yakından takip eden ve uygulayan kurumların başında yer almaktadır. Bu kuruma ait çoğu sorgulama işlemini tamamen ücretsiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu web adresinden kolaylıkla edinebiliyoruz. Bu uygulama ve sorgulamalardan bir tanesi de Emekli Sandığı borç sorgulama. Peki ama nasıl?

Emekli Sandığı Borç Öğrenme

Geçmişe ait herhangi bir Emekli Sandığı borcum var mı, prim borcum bulunmakta mı nasıl öğrenirim sorularıyla sıklıkla karşılaşmaktayız. İnternette bu konuda bir çok yanlış yönlendirme bulunmaktadır. Öncelikle bunlara itimat göstermemenizi rica ederiz. Peki Emekli Sandığı yani 4C borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?Emekli Sandığı (4C) Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı yani 4C kurumuna ait herhangi bir borcunuzun bulunup bulunmadığını şifresiz olarak sadece TC. kimlik numarası ile öğrenmek mümkün. Bunun için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tasarlanan ve yıllardır vatandaşlara ücretsiz bir şekilde hizmet sunan Web Tahsilat uygulamasına BURADAN giriş yapıyoruz. Giriş yapmak için E-Devlet Şifresi ve T.C. kimlik numarası talep edecektir. Daha önceki konularımızda anlattığımız üzere bu şifreye 4 Tl karşılığında herhangi bir PTT şubesine giderek anında öğrenebilmeniz mümkündür.  Daha sonra aşağıdaki basamakları ve takip ederek resimde verdiğimiz sonuca ulaşmalısınız.

  • Açılan sayfada sorgu türü bölümü Diğer Ödemeler olarak seçiyoruz.
  • Daha sonra sorgu tipi sekmesine ise “uygun olan” seçeneğini işaretliyoruz.
  • TC. kimlik numaramızı eksiksiz olarak giriyoruz.
  • Son olarak da güvenlik kodunu doğru olarak girdikten sonra Emekli Sandığı borç öğrenme işlemimizi “Borç Sorgula” butonuna basarak tamamlıyoruz.

emekli sandığı borç sorgulama

 

Yukarıda görmüş olduğunuz web tahsilat uygulamasını kullanarak herhangi bir prim borcu gibi Emekli Sandığı yani 4C kurumuna ait geçmiş dönem borcunuz var mı kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.