Emekli Milletvekili Ne Kadar Maaş Alır, Alıyor?

Milletvekili aynı zaman da Parlamenter ve Mebus olarak da bilinen; temsili demokrasi de oy veren kişileri temsil etme hakkı kazanan kişilerdir. Milletvekili; bağımsız ya da bir siyasi parti ile birlikte çalışıyor da olabilir. Milletvekillerinin emekli maaşları; yeni yapılan zamlar sonucunda 17.413 TL olarak belirlenmiştir.

Bir milletvekilinin emekli olabilmesi için ise en az 2 yıl görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Görevini yerine getiren ve milletvekili görevini yerine getirirken etik dışı ya da vatana ihanet suçu ile görevden atılmayan kişiler emekli maaşı alabilmektedirler.Milletvekillerinin emekli maaşları genel olarak milletvekili maaşının yarısı olacak şekilde ayarlanmış durumda ve bu tutar +100 ile -100 TL arasında değişim göstermektedir. Bir millet vekilinin maaşı ise Cumhurbaşkanı ödeneği baz alındığı zaman bu ödeneğin %45’lik kısmı olarak belirlenmektedir.

Bu güne kadar sabit bir şekilde emekli milletvekili maaşları ile milletvekili maaşları birbirine paralel şekilde yükselmişlerdir.

Milletvekili olarak görev alan kişi yaş koşulunu yerine getirmeden emekli olması mümkün değildir. Milletvekili olarak görev yapan kişilerde emekli olabilmesi için aranılan en önemli koşullardan birisi yaş gerekliliğini sağlamasıdır.

18 yaşını dolduran her bireyin gerekli şartları sağlaması halinde milletvekili olması mümkündür ve bu kişiler halkı temsil ettiği için emeklilik öncesinde de sonrasında da bir takım pozitif haklara sahiplerdir. Milletvekili olarak görev yapan kişinin mesleği boyunca elde ettiği olanaklar emekli olduğu dönemde de devam etmektedir. Ayrıca milletvekili nasıl emekli olur yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER MİLLETVEKİLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, milletvekili konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan milletvekili duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.