Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Transfer Etmek

Ülkemizde on milyondan fazla emekli bulunmaktadır. Bu emeklilere ödenen aylık maaş ise 125 milyon liradan daha fazladır. Bankalar bu potansiyelin ve miktarın farkında olup, emeklileri kendi bankalarına çekmek için her geçen gün daha farklı kampanyalar sunmaktadırlar. Aşağıdaki bağlantıdan bu güncel kampanyalara ulaşabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Kampanyalarına Ulaşmak İçin TıklayınBu yazımızda bu kampanyalardan faydalanmak isteyen emeklilerin emekli maaşlarını başka bir bankaya taşımaları için yapması gereken işlemleri anlatacağız. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeksizin emekli maaşı bankası değiştirmek için yapmanız gereken işlemler aynıdır.

Emekli Maaşını Taşımak İçin Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Uzun yıllar çalışmanın ardından emekliliklerini hak eden vatandaşlarımıza devlet tarafından her ay ücret ödenmektedir. Bu emekli maaşları genellikle PTT hesabınıza yatırılır. Ancak hem diğer bankaların yapmış oldukları cazip avantajlar hemde PTT’de oluşan uzun kuyruklardan kurtulmak için vatandaşlar emekli maaşlarının yatırıldığı bankayı değiştirmektedirler.  Emekli maaşı banka değişikliği yapmak için aşağıda anlattığımız yöntemi sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir.

Emekli maaşını PTT’den bankaya aktarmak için en kısa ve kolay yöntem E-Devlet Kapısını kullanmaktır. Bunun için bir E-Devlet Şifresine sahip olmamız gerekir. Daha sonra aşağıda vermiş olduğumuz adresten E-Devlet Kapısı E-Hizmetler bölümüne giriş yapıyoruz. T.C. kimlik numarası ve şifremiz ile E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra bağlı bulunduğunuz kuruma göre, şayet 4A’lı iseniz “4A Banka ve Adres Değişikliği” bağlantısına, şayet 4B’li iseniz “4B Banka ve Adres Değişikliği” kısmına şayet 4C’li iseniz de “4C Banka ve Adres Değişikliği” bölümüne tıklayarak işlemlerimizi rahatça gerçekleştirebiliriz. Bu bölümler E-Devlet Kapısında yer alan aşağı linkini vermiş olduğumuz E-Hizmet bölümünün Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait bölümde yer almaktadır.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşımak İçin TIKLAYIN

Birçok vatandaşımızın halen bir E-Devlet Şifresi bulunmamaktadır. www.devlette.com olarak önerimiz ilerleyen zamanlarda tüm elektronik işlemlerimizi halletmemize yarayacak olan bu şifreyi PTT’ye başvuruda bulunarak 2 TL karşılığı almalarıdır. Ancak E-Devlet Şifresi olmayan ve emekli maaşı banka değişikliği gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Burada kuruma maaş hesabının değişmesi için dilekçe verdikten sonra gerekli işlemler kısa zamanda gerçekleştirilecektir.

Emekli Maaşını Farklı Bir Bankaya Taşıma Şartları

Emeklilerimizin emekli maaşı hesaplarını değiştirirken bilmeleri gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Emekliler şayet kredi borcu bulunuyorsa emekli maaşı hesaplarını değiştiremezler. Bu sebepten değişiklik talep etmeden önce kredi borcunuzun olmadığından emin olmalısınız.


DİĞER EMEKLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emekli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emekli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.