Rapor parası veya diğer adıyla iş göremezlik ödeneği, kişilerin sağlık sebepleri yüzünden çalışamadığı sürelerde almış oldukları paraya denilmektedir. Rapor parası, kişinin sağlık sürecinde çalışamadığı zamanlarda maddi kayıp elde etmemesi adına verilmektedir. Rapor parası hakkında detaylı bilgilere rapor parası nasıl nereden alınır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası nedir, ne demektir?

Rapor paranızın yatırılıp yatırılmadığını E-Devlet sistemi üzerinden sorgulattığınızda bazı kişilerde rapor parası emanete alındı ibaresi çıkmaktadır. Peki bu ne demektir?Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK tarafından rapor paranızın ödemesinin kesinleştiği ancak belirli bir banka hesabı tanımlı olmamasından dolayı hesabınıza yatırılamadığı anlamını taşımaktadır. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Bu parayı hesabımıza nasıl alacağız?

Emanete alınan rapor parasını nasıl alabilirim?

Emanete alınan rapor paranızı almak için Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme sistemine banka hesabınızı tanımlamanız gerekmektedir. Bu durumda rapor paranız banka hesabınıza birkaç gün içerisinde yatırılır. Peki banka hesabınızı nasıl tanımlayacaksınız?

Bunun için E-Devlet sistemini kullanmanız mümkündür. E-Devlet Kapısı ile SGK rapor parası banka hesabınızı tanımlayabilmeniz için;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapın.
  • E-Hizmetler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Şahıs Ödemeleri Hizmetleri,
  • Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama,

Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine müracaat ederek ilgili yerde bir dilekçe doldurmanız durumunda yine rapor paranızı emanetten alabilmeniz mümkündür. Hangi yöntemi kullanacağınız sizin tasarrufunuzdadır.  Bunun için sunacağınız dilekçe örneği de aşağıda verilmiştir.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

“T.C. ÇALISMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜ İL ADI / İLÇE ADI

Kişinin İş yeri Unvanı : Kişinin İş yeri Sicil Numarası: Dilekçede Belirtilecek Konu : Aldığım rapor sonucu tarafıma yatırılan rapor parasının çekemediğim için rapor parası emanete alınmıştır. Emanete alınan bu rapor parasının e-devlet üzerinden belirttiği hesabıma aktarılmasını talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim. İmza ”

PTT ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan protokol gereği rapor parası ödemelerinin tahsil edilme süresi 2 aya çıkarılmıştır. Yani PTT’ye adınıza ödeme geçilmenizin adından 2 ay süre içerisinde bu parayı almalısınız. Aksi durumda paranız emanete alınmaktadır. Bu durumda yine paranıza bir şey olmamakta sadece SGK bünyesine geçmektedir. Yukarıda vermiş olduğumuz yöntemlerden bir tanesini gerçekleştirerek, kolay bir şekilde bu parayı emanetten alabilirsiniz.


DİĞER EMANETE ALINAN RAPOR PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emanete alınan rapor parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emanete alınan rapor parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.