Elektrik fiyatları ülkemizde her sene artmaya devam ediyor. Elektrik üretim maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte gerek konutta gerekse sanayi elektriğinde ciddi zamlar geldi. Ülkemizde ve dünyada devam eden koşullar sebebiyle de bu artış ivmesinin devam edeceği düşünülmektedir. Gerek artan fiyatlar, gerekse ödeme zorluğu çekilmesinden dolayı günümüzde yüz binlerce hanenin elektriği kesilmiş durumdadır. Sosyal yardımlarını arttırarak devam eden devlet ise bu durumu çözmek ve elektrik faturalarını ödemede güçlük çeken milyonlarca vatandaşa bir nebze destek olabilmek adına elektrik yardımı başlattı. Peki bu elektrik desteği parası nasıl nereden alınıyor, kimler bu destekten faydalanabiliyor? Hepsi yazımız devamında.

Elektrik yardımı kimlere verilir, alma şartları nelerdir?

Elektrik yardımı; 3294 ve 2023 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsayan bir yardım programıdır. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kimlere elektrik yardım parası verileceğine dair esasları belirlemiş durumdadır. Aşağıda vermiş olduğumuz şartları sağlayan kişilere elektrik yardım desteği verilmektedir.Söz konusu elektrik yardımı destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2023 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı) ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.

Şayet sizler de yukarıda saymış olduğumuz başvuru şartlarını sağlıyorsanız, elektrik yardımı başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik yardımı başvurusu nasıl, nereden yapılır?

Elektrik yardımı, diğer sosyal yardımlardan farklı olarak herhangi bir başvuru gerekmeksizin ödenmektedir. Ancak ödeme alabilmek için hak sahipleri kimlik kartları, elektrik faturaları ile PTT şubelerine müracaat etmelidirler. Düzenli sosyal yardım/2023 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanmaktadır. Şayet sizler de hak sahibi iseniz bu ücreti PTT şubelerinden teslim alabilirsiniz.

Elektrik yardım parası alma

Kronik hastalara, engelli vatandaşlara ve diğer muhtaç ailelere verilen elektrik yardım parası her ay yüz binlerce aileye ödenmektedir. Şayet adınıza elektrik parası yatırılmadıysa ve ödeme güçlüğü çekiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasından sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda gerekli incelemeler yapılmasının ardından yardım almaya hak kazanırsanız elektrik yardım parası almaya başlayabilirsiniz. Elektrik desteği almanız için harici bir işlem yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Elektrik yardımı bir kereye mahsus verilmemektedir. Ödeme güçlüğü çektiğiniz ve bu durum bakanlık tarafından tespit edildiği süre boyunca elektrik yardım parası almaya devam edebilirsiniz.

Elektrik yardım parası ne kadar, kaç TL’dir? 2023

Elektrik yardım parasının hesaplanması evde yaşayan kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. Evde yaşayan kişi sayısı ile yardım yapılacak kilovatsaat miktarı doğru orantılıdır. Buna göre;

  • 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat,
  • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat,
  • 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat,
  • 5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat

karşılığı tutar kadar aylık destek verilmektedir. Bu kilovatsaatin TL olarak karşılıkları ise;

  • 1-2 kişi: 103 Lira
  • 3 kişi: 137,33 Lira
  • 4 kişi: 171,67 Lira
  • 5 kişi: 206 Lira

şeklindir.

Elektrik yardım parası ayın kaçında, ne zaman yatar?

Elektrik yardım paralarının ödenip ödenmeyeceği her ay bakanlık tarafından belirlenmektedir. Buna istinaden ödeme almaya hak kazanmışsanız PTT şubelerine her ayın ilk haftası sizin adınıza hesaplara yatırılmış olur.

Elektrik destek programları kapsamında şimdiye kadar 2 milyonu aşkın haneye toplamda 7 milyar lirayı aşkın yardımda bulunulmuştur. Bu sayede de en sık ve en çok yapılan sosyal yardımlardan bir tanesi haline gelmiştir. Bu yazımızda Elektik faturası yardımı hakkında merak ettiğiniz detayları paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan birikmiş elektrik borçlarına af var mı öğrenebilirsiniz.


DİĞER YARDIM ÖDEMELERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yardım ödemeleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yardım ödemeleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.