Yargıtay Hukuk Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde kayıp kaçak bedelinin hukuka aykırı olduğu kararına varmasından sonra vatandaşlar “kayıp kaçak bedelini nasıl geri alabilirim” sorusunu yöneltmeye başladılar. Abonelerin kayıp kaçak bedellerini geriye alıp alamayacaklarını ise tüketici hakem heyeti karar veriyor.

Kayıp Kaçak Bedelini Nasıl Geri Alabilirim?

Yargıtay tarafından kayıp kaçak bedeli hakkın verilen karar emsal niteliği taşıyor. Dolayısıyla çıkan sonuç dava açılan mahkemeleri bağlayıcı bir niteliktedir. Bu karara dayanılarak önerimiz tüm dürüst kullanıcıların dava açması ve hakkını araması yönündedir.  Son 10 senede ödediğiniz kayıp kaçak bedelini geri almanız bu çıkan kararla mümkün hale geldi. Peki nasıl mı ?Son 10 senede ödediğiniz kayıp kaçak bedelini geri almak için öncelikle elektrik dağıtım şirketinize gidip ne kadar kayıp kaçak bedeli ödediğinize dair bir kağıt almanız gerekmektedir. Şayet ödediğiniz miktar 2 bin liranın altında bir rakam ise ilçenizde bulunan tüketici hakem heyetinize giderek, Yargıtay kararını emsal gösterip paranızın iadesini talep edebilirsiniz. Şayet ödediğiniz kayıp kaçak bedeli 2 bin liranın üzerinde ise paranızı geri almak için dava açmanız gerekmektedir.

Elektrikte ödenen kayıp kaçak bedeli şirketlerin gerekli teknolojik güvenlik önlemleri almasının önüne geçmekte ve zararlarını dürüst vatandaşların sırtından sağlamaktadırlar. Bu yönüyle tamamen aykırı bir uygulama niteliği taşımaktadır. Bu uygulamanın son bulması ve ödediğiniz haksız kayıp kaçak bedellerini geri almak için yukarıda anlattığımız kayıp kaçak bedeli itiraz etme, kayıp kaçak bedeli geri alma, elektrik kayıp kaçak bedeli nasıl geri alınır yazımızı okuyarak uygulamanız ve paylaşarak insanların bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz.


DİĞER KAYIP KAÇAK BEDELİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kayıp kaçak bedeli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kayıp kaçak bedeli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.