Pek çok yerde karşımıza çıkan elektrik işletme kodu konusunu daha net ve detaylı olarak araştırdık. Sizler için bu konuya dair bütün detayları tek bir yazıda topladık ve elektrik işletme koduna dair bütün bilgileri derlemeye çalıştık.

Elektrik işletmek kodunu öğrenmek amaçlı pek çok kişi çıkıyor karşımıza ve bu durum da herkes için öncelikli bir seçenek oluşturabiliyor. Özellikle taşınma durumlarında ya da yeniden açtırma durumlarında ve benzeri durumlarda bu süreçleri çok daha net bir şekilde görebiliyoruz.Elektrik işletme kodu nedir, ne demektir?

Özünde elektrik faturalarının bir nevi kimliği anlamına gelen elektrik işletme kodu, pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Abonelere özel olarak verilen bu kodlar, pek çok kişinin fatura ihtiyacını karşılar ve faturaların üst kısmında bulunur. Bir nevi faturalarınızın kimliği gibidir. Borç sorgulaması yaparken ya da sayaçlarınızla ilgili bir durum var ise onlarla uğraşırken karşı taraf sizden elektrik işletme kodu isteyebilir örneğin. Borç ödeme, sorgulama yapma, faturaları inceleme ve geçmişe yönelik araştırma yapma gibi konular için elektrik işletme kodu hepimize özgü bir çözüm oluşturmaktadır.

Söz konusu bu kodun, borç sorgulama ve ödemelerde kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Elektrik üretimlerinin ve satışının artık serbest piyasa üzerinden ilerlemesinden dolayı pek çok firma bulunuyor. Bu firmaların da farklı işletme kodları bulunuyor. Söz konusu bu kodlar için de hanelere göre sıralama yapılıyor. Genellikle 11 haneden oluşan bu kod, pek çok bilgiyi içinde barındırıyor.

3 rakam, 1 nokta, 2 rakam, 1 nokta, 2 rakam, 1 nokta şeklinde ilerleyen bu kod, bazı faturalarda kutucuklar içinde yer alıyor. Ama genelde ikinci sıralarda bulunuyor en üst tarafta. Bu yüzden en özet haliyle elektrik işletme kodunun bu manaya geldiğini söyleyebiliriz.

Elektrik İşletme Kodu Örneği

Bu başlıkta çok daha detaylı olması için size birkaç örnek araştırdık. Bu örneklere şu şekilde bakabilirsiniz:

“BEDAŞ için elektrik işletme kodunun 01.04.00.00 olduğu bir bölge düşünülsün. Buradaki 212; il kod numarası olmaktadır. BEDAŞ’a verilen işletme kod numarası 1 olduğu için ikinci rakam grubu 01’dir. 4, belediye kodunu temsil etmektedir. Sonraki rakam grubu köy kodu olarak geçmektedir. İşletme kodunun son rakam grubu ise kasaba kodunu temsil etmektedir. Sarıyer’in işletme koduna bakıldığında; Sarıyer merkez için 212.11.00.00.00 olmaktadır. Şişli için ise 212.11.13.00.00 olmaktadır. Beylikdüzü için belirlenen işletme kodu; 212.04.50.00.00’dır.”

Yukarıdaki örnekte bir koda dair gerekli olan bütün bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler size de bu konuda önemli bir gelişim sağlayacaktır. En azından sıralamasına dair gerekli olan her aşamayı kullanmış olacaksınız.

Elektrik İşletme Kodu Nasıl Öğrenilir?

Güncel olarak karşımıza çıkarılan ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan bu kodlar, hızlı bir şekilde öğrenmek istediğimiz zaman biraz kafa karıştırabiliyor. Elektrik işletme kodunu öğrenmenin en kolay ve kısa yolu elektrik faturasına bakmaktır. Ayrıca başka bir yol alarak kişinin elektrik işletme kodunu neye göre hesapladığına bakılarak, kendi elektrik işletme kodunuzu da hesaplayabilirsiniz. Bu detaylarla uğraşmak istemeyenler ise doğrudan fatura üzerindeki koda göz atabilir.

Elektrik Faturasında Bulunan Bedeller Nedir?

Elektrik işletme kodu ile ilgili olarak bu bilgilerden hemen sonra, devamı niteliğinde olan bedellere ufak örnekler verelim istedik.

  • Aktif olarak tüketilmiş olan enerji kullanım tutarları yer almaktadır.
  • Dağıtım bedelleri yazmaktadır.
  • Fatura bedeline eklenen vergi tutarları görülmektedir.
  • Sayacın daha önce değiştirilmiş olması, elektrik fatura ödemesinin geciktirilmiş olması veya elektrik bağlama masrafının olması durumunda; bu bedeller de ilgili faturada yer almaktadır. Eğer o ayki faturada bu bedellerin yer almaması gerektiği düşünülüyor ise; elektrik işletme kodu, abone numarası, sayaç numarası, faturadaki isim ve soyisim kontrol edilmelidir. Sonrasında ise gerekli itirazlar yapılmalıdır.

Gördüğünüz gibi 4 kalem bedel bulunan elektrik faturalarındaki terimler ve anlamlar bu şekilde özetlenebilir. Bu yazımızda sizlerle elektrik işletme kodu nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Daha fazlası için sitemizi takip edebilirsiniz.


DİĞER ELEKTRİK İŞLETME KODU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, elektrik işletme kodu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan elektrik işletme kodu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.