Elektrik desteği nedir?

Sosyal devlet; sosyal, kültürel ve ekonomik bakımdan vatandaşlarının insanca yaşayabilmesi için gerekli sosyal adaleti ve sosyal düzeni sağlamak için ekonomik ve sosyal hayata müdahaleyi gerekli gören devlet biçimidir. Sosyal devlet anlayışına sahip olan ülkemiz bu alanda da ekonomik açıdan vatandaşlarımızın daha rahat yaşayabilmeleri için her geçen gün yeni bir uygulama getirmektedir. Bu uygulamalardan bir tanesi de dar gelirli vatandaşlarımızın yani ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın belirli bir tutara kadar elektrik faturası ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Resmi Gazete’de yayınlanan uygulamaya göre vatandaşlarımıza 40,31 TL ile 80,63 TL arasında değişen tutarlarda elektrik faturası desteği verilecek. Peki kimler elektrik desteği alabiliyorlar?

Elektrik desteği alma şartları nelerdir?

Yürürlüğe giren projenin adı Elektrik Tüketim Desteği olarak bilinmektedir. Daha önce açıklanan icraat programlarında da belirtilmiş olan elektrik desteği nihayet uygulamaya girdi. Elektrik desteği kapsamında tutar hanedeki kişi sayısına göre belirleniyor. Buna göre hanede yaşamakta olan kişi sayısı 2 veya daha az olanlara 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlara 100 kilovatsaat, 4 kişi olanlara 125 kilovatsaat, 5 kişi veya daha fazla olanlara da 150 kilovatsaat elektrik desteği verilmektedir. Uygulama kapsamında kişilere verilecek olan elektrik faturası desteği 40 TL ile 80 TL arasında değişmektedir. 2 milyon 22 bin hane bu yasa kapsamına alınmış durumda. Yani 2 milyon 22 bin haneye elektrik faturası desteği verilecek.Elektrik desteği parası alabilmek için hane içerisinde kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin 3’te 1 oranından az olması şartı bulunmaktadır. 2023 yılı itibariyle bu rakam 613 TL’dir. Yani bu rakamın altında olan ailelere elektrik yardımı yapılacak. 4 kişilik bir ailede gelir 2450 TL altında ise elektrik yardımı almaya hak kazanacak. Peki ama elektrik desteği nasıl alabilirim?

Elektrik desteği ödemesi başvurusu nasıl, nereden yapılır?

Elektrik desteği almak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular il veya ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yani SYDV bünyesine yapılıyor. SYDV, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan kurumlardır. Şayet hali hazırda bir sosyal yardım alıyorsanız ise başvuru yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Sosyal yardım alan kişiler PTT’ye başvuru yaparak ücretlerini alabilirler.

Elektrik desteği parası nasıl nereden alınır?

Dar gelirli vatandaşlarımıza ödenecek olan elektrik desteği ücreti, vatandaşlarımıza PTT vasıtası ile verilecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ödemelerini PTT vasıtası ile yapmaları gerekiyor. Fatura ödemeye gidildiğinde hak edilmiş olan elektrik desteği miktarı mevcut faturasından düşülüyor. Örneğin 100 TL elektrik faturası gelmişse ve kişi 80 TL yardım parası almaya hak kazanmışsa 20 TL ödeyerek faturasının tamamını ödeyebiliyor.

Elektrik desteği ödemeleri ne zaman yapılacak, ne zaman başlıyor?

Elektrik desteği ödemeleri 1 Mart 2023 tarihi itibariyle başlamış durumda. Bu tarihten sonra şayet elektrik desteğinden yararlanma hakkı elde etmişseniz PTT vasıtası ile bu desteği alabiliyorsunuz.

Elektrik desteği parası ücreti ne kadardır, kaç TL’dir?

Elektrik parası hane başına en az 40 TL ve en fazla 80 TL’dir. Bu miktar gelir durumunuza göre belirlenmektedir.

Bu yazımızda elektrik desteği ne kadar, kaç paradır, elektrik desteği parası nasıl nereden alınır, başvurusu nasıl nereye yapılır, elektrik desteği parası alma şartları nelerdir, kimler alabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ELEKTRİK DESTEĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, elektrik desteği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan elektrik desteği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.