Elektrik fiyatları, son yıllarda enflasyonist ortamdan en çok etkilenen şeylerin başında yer alıyor. İş yerleri ve sanayi elektriklerinde ciddi zamlar yapıldı. Artan fiyatlardan dolayı da milyonlarca vatandaşımızın elektriği, elektrik faturalarını ödeyemedikleri için kesildi. Öncelikle elektrik fiyatlarının daha az gelmesi için serbest tüketici nasıl olunur sayfamıza göz gezdirmenizi öneriyoruz. Elektrik faturaları fazla gelen ve ödeyemeyen milyonlarca vatandaş ise uzun süredir elektrik affı bekliyor. Peki yakın bir dönemde elektrik affı çıkacak mı?

Elektrik cezalarına, borçlarına af var mı?

Geçmiş yıllarda TEDAŞ, yüz binlerce abonenin elektrik borç faizlerini silip, geriye kalan borç tutarını ise taksitlendirerek bir af uygulamıştı. Şimdi diğer elektrik dağıtım şirketlerinden veya genel olarak vergi affı bir bir af tasarısı ile elektrik borçlarına af getirilmesi milyonlarca yurttaşımız tarafından talep ediliyor. Peki gündemde elektrik affı var mı?SEDAŞ, TEDAŞ gibi çeşitli elektrik dağıtım firmaları icralık borçlarındaki artışlar sebebiyle çeşitli dönemlerde faiz affı getirmiştir. Artık bu genel bir elektrik affı değil, şirketlerin kendi bünyelerinde yapmış oldukları aflardan ibarettir. Elektrik dağıtım şirketleri bölgesel bazda özelleştirilmiştir. Örneğin İstanbul’un Avrupa Yakası’na CLK Boğaziçi, İzmir iline GDZ Elektrik gibi çeşitli dağıtıcılar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı genel bir elektrik affı mümkün gözükmemekte ve yakın zamanda da bu tarzda bir çalışma yapılacağı düşünülmemektedir. İlerisi için olası bir vergi affı yasası çıkarılırsa bu kapsamda elektrik affı bulunmayacaktır. Çünkü bu borçlar kamuya ait değil, özel sektöre aittir.

Elektrik affı hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, af konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan af duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.