Eksper Nedir? Kimdir?

Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli olan expert kelimesinden gelmektedir. Bu kelime daha sonra Türkçe’ye çevrilmiş olup, eksper adını almıştır. Eksper, belirli bir konuda uzmanlaşmış kişilere verilen genel isimdir. Eksper bir şeyin değerini saptamak, zararın toplamını belirlemek gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Banka eksperi, deniz eksperi, sigorta eksperi, gayrimenkul eksperi, oto eksperi ve daha çok sayıda sektörde eksperler görev almaktadırlar.

Eskpertiz Nedir?

Ekspertiz ise ekspert tarafından yapılan işlemlere ve oluşturulan rapora verilen genel isimdir. Eksper ve ekspertsiz kavramları birbirlerine oldukça fazla karıştırılmaktadırlar.Eksper Ne İş Yapar?

Örneğin oto eksperleri ilgili aracın belirtilen özelliklerde olup olmadığı, geçmişte herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, araçta değişen parça olup olmadığı, aracın dış görünüşü ile ilgili bir kusura sahip olup olmadığı gibi konuları araştırmaktadırlar.

Gayrimenkul eksperi kredi kullanarak konut almak istenirse ilgili evin özelliklerini, konutun değer tespitini veya evin belirtilen özelliklerde olup olmadığını saptamaktadır.

Eksper Nasıl Olunur?

Ülkemizde eksperlik faaliyetinde bulunmak için ülkemizde yerleşik hayat sürüyor olması, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması, iflas etmemiş olması gereklidir.  Üniversite mezunu olmak da aranılan diğer şartlar arasında bulunmaktadır. Akabinde şartları sağlayan kişiler eksper ihtiyacı bulunduğunda Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlara başvuru yapmaları gerekmektedir. Sınava giren eksper adayı sınavı kazanması halinde eksperlik eğitimi alır ve eğitim sonrası 6 aylık bir staj süresinin ardından eksper olarak çalışmaya başlanabilir.

Ülkemizde 600’ü aşkın eksper bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz aşamaları geçen eksperler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altındaki Eksperler odasına kayıt olurlar. Ardından isterlerde bağımsız olarak isterlerse de bir kuruluşa bağlı olarak faaliyetlerini sürdürebilirler. Eksper olma hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca eksper maaşları konumuzu da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER EKSPER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eksper konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eksper duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.