Ekskavatör Nedir?

Ekskavatör, inşaat ve kaza için kullanılan bir araç türüdür. Kazaratar olarak da bilinen ekskavatör, inşaat makineleri arasında en çok ihtiyaç duyulan araçlardan bir tanesidir. Özellikle toprak işlerinde kullanılan bu araç, hidrolik gücü sayesinde çok rahat bir şekilde istenilen alanları yükleme, tesviye etme ve kazma işlerinde kullanılmaktadır. İş operatör makinesi ekskavatör çevreyi daha iyi hale getirmek için büyük çöp yığınlarını temizleme, göllerde bulunan pislikleri temizleme vb. gibi işlerinde de kullanılmaktadır. Kepçesi sayesinde yaptığı tüm işleri hidrolik sistemi ile rahatlıkla alanları kazıp toprak ve taşları çıkartıp kamyon gibi yük araçlarına yükleyebilmektedir. Birçok kazı alanlarında kullanılan ekskavatör çeşitleri de bulunmaktadır. Vinç, kavran kepçe, şavul, çekme kepçe ve ters kepçeli şeklinde çeşitli kollara göre iş makineleri mevcuttur.

Ekskavatör Operatörü Nasıl Olunur?

Ekskavatör operatörü olabilmek için öncelikle ekskavatör ehliyet belgesi almanız gerekmektedir. Ekskavatör operatör belgesini ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olan sürücü kurslarında bulabilirsiniz. Belgeyi alırken mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı olduğuna emin olmalısınız. Gerekli yerlere başvurmak için öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. 18 yaşında ve küçükler bu belgeyi alamazlar. TC fotokopisi, 5 adet biometrik fotoğraf, en az ilkokul olmak üzere öğrenim belgenizin fotokopisi, sağlık raporu (eğer sağlık sorunu var ise bu belgeyi alamazsınız) ve son olarak da sicil belgeniz istenmektedir. Eğer sicilde problem varsa belgeyi verebilecek kurs yeri ile sorun yaşayabilirsiniz.Kursta çeşitli bilgiler verildikten sonra kurs sonu pratik sınavdan ve yazılı sınavdan geçildiği sürece 18 yaşından büyük herkes ekskavatör operatör belgesini alarak operatör olabilirler. Ancak kullanılan bu alacağınız belge ile kullanacağınız ekskavatör araçları ile trafiğe çıkamazsınız. Bu yüzden ehliyetinizi G sınıfı olarak çevirirseniz ancak o zaman trafiğe çıkmanızda sorun olmayacaktır. Fakat bu zamana kadar hiçbir ekskavatör operatörü ehliyetini G sınıfına çevirmemiştir. Çünkü metal tekerlekler asfalta zarar verdiği için zaten trafiğe çıkması yasaktır. Ancak metal tekerlek olmayan operatör araçları kullanmak için G sınıfı şarttır. Bu belgeyi sürücü kurslarından bütün vergiler ve harçlar dahil yaklaşık 1.000 TL üstünde bir fiyat ile alabilirsiniz.

Ekskavatör operatörü maaşları ne kadardır?

Ekskavatör operatörleri ülkemizde inşaat sektörünün gelişmesinden dolayı rahat bir şekilde iş bulabilmektedirler. Sektörde aranan kişiler olan ekskavatör operatörleri özel sektörde genel itibariyle 4000 ile 7000 TL arasında deneyim yıllarına göre değişen miktarlarda maaş almaktadırlar.


DİĞER EKSKAVATÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ekskavatör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ekskavatör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.