EKAT ve EKAT Belgesi Nedir, Ne Demektir?

EKAT, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri kelimelerinin kısaltılmış halidir. EKAT belgesi ise, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde yüksek akımlarda çalışabilme belgesidir. Bu belgeye sahip olan bir kişi trafo gibi yüksek elektrik akıma sahip alanlarda rahatlıkla iş bulabilir, çalışabilir ve çeşitli sorunları çözebilme tecrübesine sahip kişilerdir. Bu belgeye sahip olan bireyler elektrik konusunda teknisyen, tekniker ya da mühendis olabilmektedir. Ancak mühendis olabilmek için yüksek lisans bitirmiş olmak gerekiyor. Onun dışında lise elektrik meslek bölümlerinden mezun olanlar ve çıraklık eğitimi alarak meslek eğitim merkezlerinde ustabaşı belgesi olanlar da bu belgeyi alarak iş bulabilirler. Riski fazla olan bu iş mesleği diğer mesleklere göre dolgun maaşlı ve iş bulma oranı daha fazladır.

EKAT Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

EKAT belgesini, TEİAŞ yani Türkiye Elektrik İletim A.Ş. , TEDAŞ yani Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. , EÜAŞ yani Elektrik Üretim A.Ş. kurumlarından alınabilmektedir. Ancak bu belgeyi alabilmek için eğitimlerden ve en son olarak sınavdan geçmeniz gerekiyor. Aksi halde EKAT belgesini alamazsınız.Bu belgeyi çıraklık eğitimi ile meslek eğitim merkezlerinde elektrik ile ilgili ustabaşı belgesi alanlar alabilir. Meslek liselerinde 2009 tarihinden itibaren elektrik ile ilgili bölümlerini bitirenler alabilir. Meslek Yüksek Okullarında elektrik ve elektronik bölümlerinden mezun olanlar alabilir. Ve son olarak Mühendislik fakültelerinden mezun lisans ve yüksek lisans mezunları bu bölümde çalışabilse de EKAT belgesi alma zorunluluğu mühendis olanlar için gerekli değildir.

EKAT Belgesi Almak Ne Kadardır?

EKAT belgesini alabilmek belirtilen kurumların eğitim merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. Gerekli kayıt işlemleri ve basit belgeleri getirdiğiniz zaman sağlık probleminiz de yoksa kayıt işleminiz başlayacaktır. Kurs ücreti olarak 7.000 TL’den 10.000 TL’ye kadar çalışmak istediğiniz EKAT bölgesine göre fiyatlar ve kurs günleri artmaktadır. Trafo ya da yüksek akımlı sahalarda çalışma ve temel eğitim ile uzman eğitim gibi çeşitli kurs kategorileri bulunmaktadır. Seçtiğiniz kursa göre zaman ve ücret artmaktadır. Ayrıca verilen bu ücret karşılığında sadece kurs parası değil ayrıca 3 öğün yemek, konaklama, ders ve doküman ücreti olarak kayıtlarda geçmektedir.

EKAT belgesini almak isteyen bireyler bireysel bir şekilde belirtilen kurumlara başvurarak alabilirler. EKAT belgesine ait sınavlarda ise yazılı ve sözlü olarak yapılmaktadır. Yazılı olan sınavda 100 puandan en az 70 puan almanız ve sözlü sınavda ise yeterlilik düzeyini geçmeniz yeterlidir. Geçemediğiniz zaman eğitimi başarısız tamamlamış olacaksınız. Tekrar sınav hakkı olmayacağı için tekrar kurs almalı ve ücretini ödemelisiniz.

Bu yazımızda ekat belgesi almak zorunlu mu, kimler alabilir, ücreti ne kadardır, veren yerler nereleridir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EKAT BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ekat belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ekat belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.