Yeni yılda trafik cezalarında ciddi artışlar yaşandı.  Bu sebepten dolayı trafik cezalarına uymamak sadece can ve mal güvenliğinizi değil aynı zamanda ciddi miktarlarda da bütçenize zarar vermektedir. Bu sebepten dolayı trafik kurallarına uymalıyız. Peki bu kural ihlallerinden bir tanesi olan ehliyetsiz araba kullanmanın cezası nedir, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadardır?

Ehliyetsiz Araba Kullanmanın Cezası Nedir?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası; yeni yıl ile birlikte %3,83 oranında arttı. Ehliyetsiz araba kullanma ve ehliyetsiz motor kullanma gibi durumlarda kişilerin ödeyecekleri cezalar için de yeni düzenlemeler bu artışlar ile birlikte geldi.Ehliyetsiz araba kullanmak ile ehliyetsiz motor kullanmak aynı cezaya tabiidir ve ehliyetiniz olmadan yani bir aracı kullanmaya yetkinliğiniz olduğuna dair herhangi bir belgeyi gerekli kurumlardan almadan kullandığınız her araç için 3.674 TL para cezası uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra aracı kullanmanıza izin veren kişiler için de ceza kesilmektedir. Eğer aracı süren aracın sahibi değilse aynı miktar ceza araç sahibine plaka üzerinde kesilir. Yani iki kat ceza ödenir. Duruma göre de araç bağlanır. Şayet bu cezalar 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanmaktadır. Bu durumda da indirim yapıldıktan sonra 2755,50 TL ödemek durumunda kalınmaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanmak bağlamında sürücü belgenizi evde unutmanız aynı cezaya tabii değildir. Sürücü belgenizi herhangi bir yerde unutmanız halinde size kesilecek cezai uygulama farklıdır. Taşıma belgesi olmadığı halde; aracı ile taşımacılık yapan kişiler de bu cezalara tabiidir çünkü servis şoförü, eşya taşıma şoförü olmanız için sadece bir ehliyet yetmez bunlara yetkinliğiniz olduğunu kanıtlayan SRC belgelerinizin de olması gerekmektedir. Aksi halde sizin içinde ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulanacaktır.

Ehliyetini Üzerinde Taşımama ( Yanında Bulundurmama ) Cezası Ne Kadardır?

Ehliyetiniz olsa da araç kullanırken üzerinizde bulundurmak zorundasınızdır. Sürücünün ehliyeti varsa, fakat üzerinde taşımıyor ve kendisinde istenildiğinde gösteremiyorsa, ceza tutarı olarak 427 TL ödemesi gerekir. (indirimli 320,25 TL) Ayrıca sürücülere 5 ceza puanı da yansımaktadır.

Ehliyetine El Konulduğu Halede Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadardır?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca yada Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanılması da yasaktır. Bu durumda yine ehliyetsiz araç kullanma cezası ile aynı miktar cezai yaptırım uygulanır. Yani 3.674 TL ceza kesilir.

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası 2023

18 yaşının altındaysanız ve ehliyetsiz araç kullanırken yakalanmışsanız yine yukarıda bahsettiğimiz üzere 3674 TL ceza kesilir ve yine araç sahibine de aracı kullanmanıza izin vermesinden dolayı aynı ceza miktarı kesilmektedir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptali

Anayasa Mahkemesi ehliyetsiz araç kullan kişiye yazılan cezanın yanında bu duruma izin vermesinden dolayı ruhsat sahibine de yazılan cezayı daha önce bir kaç kez iptal etmiştir. Emsal kararlara İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz. Şayet ruhsat sahibine de ceza yazılmış ve bu durumun hukuksuz buluyorsanız, cezanın iptali için mahkemeye başvuruda bulunabilirsiniz. Bu hususta daha detaylı bilgilere trafik cezasına nasıl itiraz edilir sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik kurallarını ihlalden dolayı yemiş olduğunuz trafik cezalarının ödemeleri vergi dairelerine veya online olarak GİB üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Yine İnternet üzerinden yapacağız ödemelerde taksitlendirme seçeneği de mevcuttur. Bu yazımızda 18 yaş altı ve üstü ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ne kadardır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyetsiz araç kullanma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyetsiz araç kullanma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.