Ehliyet Yetersizliği Cezası Nedir, Ne Demektir?

Ehliyet yetersizliği, ehliyeti olmayan anlamından çok ehliyeti var ancak kullandığı araç için farklı ehliyet belgesi alması gereken ancak almayan kişilere verilen cezaya denmektedir. Ehliyet yetersizliği cezası alan bir kişi trafik polisleri tarafından tespit edildiği zaman hem idari para cezası hem de ceza puan işlemi almaktadır. Ehliyet ceza puanı arttıkça ve üst üste bu ceza tekrarlanınca ağır para cezaları kesilebilir ve kişiden ehliyeti alınabilir ya da trafikten men edilebilir. Bu yüzden trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

Buna örnek verecek olursak, B sınıfı olan sürücü belgesine sahip bir kişi eğer kamyon kullanıyor ve trafik polisleri tarafından çevrilip görülürse ehliyet yetersizliği cezası verilmektedir. Buna örnek olarak maddeler halinde şu şekilde örnekler verilebilmektedir.  • B sınıfı olan sürücü belgesine sahip bir kişi eğer motosiklet kullanıyorsa,
  • C sınıfı olan sürücü belgesine sahip bir kişi eğer tır ve benzeri büyük araçlar kullanıyorsa,
  • B sınıfı olan sürücü belgesine sahip bir kişi eğer otobüs kullanıyor ise,
  • A sınıfı olan sürücü belgesine sahip bir kişi eğer otomobil yani araba kullanıyorsa trafik polisleri tespit ettikleri zaman ehliyet yetersizliği cezası verebilmektedir.

Bu durumda ehliyet yetersizliği cezası almamak için hangi ehliyet, sürücü belgesi sınıfı var ise onu kullanmanız ve diğer sınıflar için ekstra ehliyet kurslarına yazılarak almanız gerekiyor. Aksi halde ehliyet yetersizliği cezası alabilir ve bu üst üste tekrarlanır ise daha ağır cezalar verilebilmektedir.

Ehliyet Yetersizliği Para Cezası Ne Kadardır? 2023

Ehliyet yetersizliği cezası 2918 numaralı Karayolları Taşıt yasasına göre 39. Maddenin 2. kısmı gereği, ehliyet belgesine sahip olan kişiler, sürücü belgelerinde bulunan sınıf dışında farklı sınıflarda araç sürmeye yetkileri bulunmamaktadır. Şayet bu durum tespit edilirse trafik polisleri tarafınca idari para cezası olarak önce 20 ceza puanı ve daha sonra 1.228 TL ehliyet yetersizliği cezası kesilir.

Bunun yanı sıra bu aracın sahibi olmadığı bilinen sürücülere ise yine aynı şekilde 20 ekstra ceza puanı ve ekstra 1.002 TL ceza işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca trafik polisi bu aracı çeker ve trafikten men ederek ceza daha da ağırlaşır. Şayet araç sahibi sürücü değil de aracın içinde bulunuyor ise ya da farklı yerde ancak muvafakatname gönderimi durumunda araç, araç sahibine yetkililer tarafından teslim edilir. Bu durumda ehliyet yetersizliği cezası TCK’ya göre ağır olmakla beraber trafik polisleri tarafınca hem idari para cezası, hem ceza puanı hem de aracı çekerek ceza işlemi uygulanmaktadır.

Bu yazımızda yetersiz ehliyetle araç kullanma cezası kaç paradır, yetersiz ehliyet nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.