Motorlu taşıtlar sürücü adayları sınavı 81 ilimizde yapılmakta olup, adaylar kayıtlı oldukları ehliyet kurslarının il merkezlerindeki sınav yerlerine rastgele yerleştirilirler. Adayların sınava girecek oldukları il merkezi, bina ve salon bilgileri bir hafta önceden açıklanmaktadır. Adayların sınava girerken yanında sınav giriş belgesi bulundurmak zorundadır. Peki sınav giriş belgesi nereden, nasıl alınır?

Ehliyet Sınavı Giriş Belgesi Nasıl Alınır, Çıkartılır?

Ehliyet sınavına nerede gireceğinizi gösteren ya da sınav giriş belgesi almak için İnternet üzerinde herhangi bir araç ya da web adresi bulunmamaktadır. Adaylar sınav giriş yerlerini ve sınav giriş belgelerini bağlı oldukları sürücü kursundan, sınav yerleri açıklanmasının ardından alabilmektedirler. Bu belgeler genellikle sınav tarihinden 1 hafta önce çıkmaktadır. Sürücü kursları sınav giriş belgenizi onaylatarak elden teslim ederler. Ehliyet sınav giriş belgesi olmadan sınava alınmazsınız. Bu sebepten dolayı son ana bırakmadan bu belgeyi temin etmeniz önemlidir.Bunun dışında sınav yerlerinize yani sınava nerede gireceğinize E-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-yeri-sorgulama” adresine giriş yaparak sınav tarih aralığını girmeniz yeterlidir.

EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2023
Başvuru TarihleriE-Sınav TarihiDireksiyon Tarihi
Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer.MEB tarafından belirlenir.
1-10 Nisan 2023Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Mayıs 2023
1-10 Haziran 2023
1-10 Temmuz 2023
1-10 Ağustos 2023
1-10 Eylül 2023
1-10 Ekim 2023
1-10 Kasım 2023
1-10 Aralık 2023

Ehliyet sınavı her sene 5 kez gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı yani kısa bilinen adı ile MEB tarafından yetkilendirilmiş olan sürücü kursiyerlerinden temin edebileceğiniz ehliyet sınav giriş belgesi ile ehliyet sınavına nerede gireceğinizi, sınav tarihinizi, saatinizi, ehliyet sınavı yerinizi salonunuzu gibi bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Yazılı sınavda toplam 50 soru sürücü adaylarına sorulmaktadır. Bu sınavdan 35 ve üzeri doğru yapan adaylar ehliyet yazılı sınavını geçmeye hak kazanmaktadır. Bu sorulardan 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi de trafik adabı ile ilgili sorulardır. Peki ehliyet almak için gerekli şartlar nelerdir?

  • B ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını bitirmiş olmak
  • A1, A2, F ve H ehliyet sınıfları için 17 yaşını bitirmiş olmak
  • A1, A2, B, C, D, E, F, G ehliyet sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak
  • C, D ve E ehliyet sınıfları için 22 yaşını doldurmuş olmak
  • Sabıka kaydının olmadığına dair dilekçeyi kurs müdürlüğüne teslim etmek
  • Nüfus cüzdanı fotokopisini özel MTSK Müdürlüğüne teslim etmek
  • Sürücü olur sağlık raporunu almış olmak ( nasıl alınacağına BURADAN ulaşabilirsiniz. )
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafı özel MTSK müdürlüğüne teslim etmek.

Ehliyet sınav giriş belgesi üzerinde sınava hangi ilde, hangi ilçede, hangi okulda, hangi binada kısaca sınava nerede ve hangi tarihte gireceksiniz yer almaktadır. Bu belge ile sınav saatinden önce sınav merkezinde olmanız gerekmektedir. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.