Sürücü Ceza Puanı Sorgulama Öğrenme

Karayolları Trafik Kanununun suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında cezai işlem uygulanan sürücülere aldıkları her ceza için esasları yönetmelikle belirlenen ceza puanları uygulanmaktadır.  Trafik suçunun işlendiği tarihten itibaren toplamda 100 puanı dolduran sürücülerin ehliyetlerine el konulup, 2 ay süreyle eğitime tabi tutulurlar. Şayet aynı sene içerisinde sürücüler ikinci kez 100 puanı doldururlarsa ehliyetlerine 4 ay süreyle el konulup, psikoteknik değerlendirmeye tabi tutularak herhangi bir psikiyatri uzmanına görünmeleri zorunlu tutulur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ise sürücüler ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapabilirler. Böylelikle kaç ceza puanına sahip olduklarını ve 100 puan barajını doldurmalarına ne kadar kaldığını öğrenirler. Peki ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir ?

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Ehliyet ceza puanı öğrenmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi ve turkiye.gov.tr E-Devlet kapısı hakkında merak ettiklerinizi BURADA daha önce anlatmıştık. Daha sonra aşağıdaki bağlantıdan E-Devlet ehliyet ceza puanı sorgulama sayfasına şifremiz ve TC. kimlik numaramız ile giriş yapıyoruz.  Karşımıza yine aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Buradan belge numarası, ehliyeti aldığınız il ve ilçe alanlarını doldurarak ehliyet ceza puanı sorgulama butonuna basıyoruz. Böylelikle kaç ceza puanına sahip olduğunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.EHLİYET CEZA PUANI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ehliyet ceza puanı sorgulama, öğrenme.

BAZI TRAFİK İHLALLERİNİN CEZA PUANLARI

  • Alkollü içki alarak araç kullanmak 20 ceza puanı
  • Hız sınırlarını %10’dan %30 (dahil)’a kadar aşmak 10 ceza puanı
  • Hız sınırını %30’dan fazla aşmak 15 ceza puanı
  • Dönüş kurallarını ihlal etmek 20 ceza puanı
  • Geçme kurallarını ihlal etmek 20 ceza puanı
  • Emniyet kemeri takmamak 15 ceza puanı
  • Telefon ve benzer haberleşme araçlarını kullanmak 10 ceza puanı

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama yaparak dikkatli olmak yerine bu gibi durumlarla hiç karşılaşmamak ve ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapmaya gerek duymamak için her zaman dikkatli olmalı, trafik kurallarına uymalı, alkollü araç kullanmamalıyız. Unutmayın ki küçük bir dikkatsizlik can ve mal kaybına sebep olabilir.


DİĞER SÜRÜCÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürücü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürücü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.