Ehliyet aktif ceza puanı nedir?

Trafik kurallarını ihlal eden sürücülere, trafik cezası kesilmektedir. Akabinde de sürücü belgelerine ceza puanı işlenir. Ceza puanı belirli bir rakamın üzerinde olan sürücülerin ehliyetlerine belirli süreler zarfında el konulmaktadır. Şayet sizlerde daha önce trafik cezası yediyseniz ehliyet ceza puanı sorgulama veya sürücü belgesi ceza puanı öğrenme işlemi yaparak ne kadar ceza puanına sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Sürücü ehliyet ceza puanı öğrenme sorgulama

Karayolları Trafik Kanununun suç saydığı bir fiilden dolayı haklarında cezai işlem uygulanan sürücülere aldıkları her ceza için esasları yönetmelikle belirlenen ceza puanları uygulanmaktadır.  Trafik suçunun işlendiği tarihten itibaren toplamda 100 puanı dolduran sürücülerin ehliyetlerine el konulup, 2 ay süreyle eğitime tabi tutulurlar. Şayet aynı sene içerisinde sürücüler ikinci kez 100 puanı doldururlarsa ehliyetlerine 4 ay süreyle el konulup, psikoteknik değerlendirmeye tabi tutularak herhangi bir psikiyatri uzmanına görünmeleri zorunlu tutulur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için ise sürücüler ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapabilirler. Böylelikle kaç ceza puanına sahip olduklarını ve 100 puan barajını doldurmalarına ne kadar kaldığını öğrenirler. Peki ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir ?Ehliyet ceza puanı nereden, nasıl öğrenilir?

Ehliyet ceza puanı öğrenmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifresi ve turkiye.gov.tr E-Devlet kapısı hakkında merak ettiklerinizi daha önce anlatmıştık. Daha sonra aşağıdaki bağlantıdan E-Devlet ehliyet ceza puanı sorgulama sayfasına şifremiz ve TC. kimlik numaramız ile giriş yapıyoruz. Açılan ekranda Ad soyad gibi kişisel bilgileriniz, sürücü belgenize yazılan trafik cezaları ve bu cezalar hakkında bilgiler yer almaktadır. Plakaya yazılan cezalar ceza puanınızı etkilemediği için bunlar gösterilmemektedir. Sadece trafik ekipleri tarafından sürücü belgenize doğrudan yazılan ceza puanları işlenir. Bu sebepten dolayı bu adreste sadece bu cezalar gözükür.

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama bağlantısına girerek kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz.

Yalnız stajyer ehliyet sahiplerinde durum farklıdır. Bu kişiler 100 ceza puanı değil, stajyer oldukları 2 sene süre zarfında 75 ceza puanını doldurmamaları gerekmektedir. Şayet stajyer ehliyet sahipleri 75 ceza puanını doldururlarsa ehliyetlerine el konulmakta ve yeniden sürücü kursuna yazılarak ehliyet almak için başvuruda bulunmak zorunda kalmaktadırlar.

ehliyet ceza puanı sorgulama, öğrenme.

Trafik ihlallerinin ceza puanları

  • Alkollü içki alarak araç kullanmak 20 ceza puanı
  • Hız sınırlarını %10’dan %30 (dahil)’a kadar aşmak 10 ceza puanı
  • Hız sınırını %30’dan fazla aşmak 15 ceza puanı
  • Dönüş kurallarını ihlal etmek 20 ceza puanı
  • Geçme kurallarını ihlal etmek 20 ceza puanı
  • Emniyet kemeri takmamak 15 ceza puanı
  • Telefon ve benzer haberleşme araçlarını kullanmak 10 ceza puanı

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama yaparak dikkatli olmak yerine bu gibi durumlarla hiç karşılaşmamak ve ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapmaya gerek duymamak için her zaman dikkatli olmalı, trafik kurallarına uymalı, alkollü araç kullanmamalıyız. Unutmayın ki küçük bir dikkatsizlik can ve mal kaybına sebep olabilir. Bu yazımızda ehliyet ceza puanı bakma, ehliyet ceza puanı sistemi bilgileri ile ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir, trafik ceza puanı uygulaması gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Ehliyet Ceza Puanı 100 Olursa Ne Olur konusunda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.


DİĞER SÜRÜCÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürücü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürücü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.