Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanır?

Trafik kurallarını ihlal etmeniz durumunda, ihlal ettiğiniz kurala göre ehliyetinize ceza puanı işlemektedir. Şayet bu ceza puanı sınırını doldurursanız da ehliyetinize 2 ay süre zarfında el konulmaktadır. Bu iki ayın ardından ceza puanını tekrar doldurmanız durumunda ise ehliyetinize 4 ay süre zarfında, aynı yıl içinde üçüncü kez olursa da ehliyetiniz iptal edilmektedir. Bu sebepten dolayı ehliyet ceza puanları oldukça önem arz etmektedir. Ülkemizde ceza puanı sınırı 1 sene için 100 puandır. Peki ehliyet ceza puanı nasıl sıfırlanır? Ne zaman silinir?

Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, ehliyet ceza puanları sicilimizden asla silinmez. Sadece sürücü ceza puanlarının değerlendirmesi sıfırlanmaktadır. Sürücü ceza puanları 1 senelik periyotlar ile sıfırlanarak yeniden değerlendirmeye alınır.  Üstelik bu sıfırlama işlemi de yemiş olduğunuz cezaların tamamı için uygulanmamaktadır. Yani 1 Kasım tarihinde ehliyetten veya alkollü araç kullanmaktan bir ceza yediyseniz bu ceza puanı ertesi sene 1 Kasım tarihinde silinir. Ancak diğer ceza puanlarınız silinmez. Onların da silinmesi için üzerinden 1 senenin geçmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı ara ara ceza puanınızı sorgulamanız yararınıza olacaktır. Aksi durumda ehliyetinizi kaybedebilirsiniz. Ceza puanınızı, sürücü ceza puanı sorgulama sayfamız sayesinde öğrenebilirsiniz.Ehliyet ceza puanının sıfırlanması işlemini çoğu vatandaşımız her senenin başında 1 Ocak tarihinde puanların tamamen silinmesi şeklinde olduğunu düşünmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgidir. Sürücü ceza puanları yukarıda bahsettiğimiz şekilde silinmektedir. Ehliyet ceza puanı silinmesi ya da sıfırlanması hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.