Ehliyet affı çıkacak mı, ne zaman çıkacak?

Trafik kurallarına uymayan sürücülere trafik cezası kesilmektedir. Her trafik cezasının belirli ceza puanları bulunmaktadır. 100 ceza puanını 1 sene süre zarfında dolduran sürücülerin ise ehliyetlerine el konulmakta ve trafiğe çıkmaları belirli bir dönem yasaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda ceza puanı kaç olursa olsun ehliyete el konulmaktadır. Alkollü araç kullanan kişiler geriye dönük olarak 5 sene içerisinde bu suçu 1 kez işlemişlerse 6 ay, 2 defa işlemişlerse 2 yıl ve 3 ile 3’den fazla kez işlemişlerse de 5 yıl süreyle el konulmaktadır. Bunun yanında uyuşturucu bir madde etkisindeyken sürücü koltuğuna geçen bireylerin de ehliyetlerine 2 yıl süre zarfında el konulmaktadır. Sürücüler bu sürelerin bitimine kadar trafikten men edilmektedirler.

Sürücülerin tekrardan trafiğe çıkabilmeleri için kendilerine verilmiş olan bu cezai sürenin dolmasını beklemek zorundadırlar. Bunun yanında sürücüler ciddi olarak da bir para cezası ödemek zorunda kalırlar. Tüm bu sebeplerden dolayı trafik kurallarına uymamız gerekmektedir.Son 10 yılda 1 milyonu aşkın sürücünün ehliyetine çeşitli kural hataları sebebi ile el konulmuş durumda ve bu rakam her geçen gün artarak devam ediyor. Bunların kimisi alkol ve uyuşturucudan, kimisi de 100 ceza puanını doldurmaları sebebi ile gerçekleşti.

Ehliyet affı gündemde var mı?

Son 10 yıl içerisinde ehliyetini ceza puanını doldurduğu için kaptıran sürücüler için herhangi bir af çıkartılmadı. Seçim veya çeşitli sebeplerden dolayı binlerce vatandaş sürücü belgesi sicillerinin temizlenmesi istiyorlar fakat geçtiğimiz dönemlerde bu hususta herhangi bir af çıkarılmış değil. Günümüzde de böyle bir af çalışması mevcut değil. Yani ehliyet affı gündemde yok. Sürücüler ceza sürelerinin dolmalarını beklemeli ve bundan sonraki dönemde daha dikkatli davranmalıdırlar. Bu yazımızda ehliyet affı var mı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyet affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyet affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.