Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı yani kısa ve bilinen adıyla EBA, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. EBA öğretmenlere ve öğrencilere ücretsiz dersler vererek eğitimlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Öğretmenler Eğitim Bilişim Ağı (EBA)na kendilerinin hazırladıkları içerikleri yükleyebildikleri gibi diğer öğretmenlerin hazırladıkları not, sunum gibi içeriklere de anında ulaşabilmektedirler.  Sistemin hayata geçirilmesiyle beraber öğretmenler arasındaki iletişim çok daha kolay bir hal almış ve açıldığı günden bu yana EBA milyonlarca ziyarete ulaşarak büyük bir başarı örneği göstermiştir.

Eğitim Bilişim Ağı ( EBA ) Ne İşe Yarar?

EBA öğretmenler için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak öğretmenlere sağladığı kolaylıklardan çok öğrenciler için faydalı bir sistem olması açısından önemlidir. EBA bünyesinde sayısız içerik olduğu için EBA’ya giriş yapan öğrenci oldukça zengin bir içeriğe ulaşarak bu içerikleri tamamen ücretsiz olarak anında ulaşabilmektedirler.  EBA’ya sadece öğretmenler değil, öğrenciler de kendi hazırlamış oldukları içerikleri paylaşabilmektedirler.  Öğrenciler bu sunumlara, görsellere, notlara rahatlıkla ulaşabilmekte ve bu materyallerden ücretsiz olarak faydalanarak eğitim süreçlerine destek olabilmektedirler.Eğitim Bilişim Ağı’nın Amacı Nedir?

EBA kendi web adreslerinde kuruluş amaçlarını ve kendi tanımlarını aşağıdaki şekilde yapmıştır.

  • Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,
  • Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,
  • İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek,
  • Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,
  • Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,
  • Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,
  • Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,
  • Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,
  • Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur.

EBA nedir, EBA ne işe yarar, EBA nasıl kullanılır daha kolay öğrenebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sunuma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İnternet ortamında doğru bilgiye erişmek hayli zordur. Bu durum öğrenciler ve öğretmenlerin dersleri için düşünüldüğünde ise çok daha zordur. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuyu farketmiş ve Eğitim Bilişim Ağı yani EBA’yı hayata geçirerek ihtiyaç duyulan her yerde günümüz teknolojilerini kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyerek, teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaya çalışmıştır. EBA internet adresinde paylaşılan tüm içerikler öncelikle incelemeden geçtiği için doğru olmayan, yanıltıcı bilgiler EBA içeriklerinde yer almamaktadır. “eba.gov.tr” adresi üzerinden bahsettiğimiz içeriklerin hepsine ulaşılabilinmektedir.

Bu yazımızda Eğitim Bilişim Ağı yani EBA nedir, EBA nasıl kullanılır, EBA ne demektir, EBA tanımı, Eğitim Bilişim Ağı’nın amacı nedir, EBA ne işe yarar detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.